Nedeľa, 2. Oktobra 2022

Čo Matovičova vláda o boji s pandémiou stále nepochopila
28.02.2021
748x
Môžeme zaviesť opatrenia, aké len chceme, ak ale nebudú dodržiavané, budú k ničomu. Otázka ale je, má zmysel zavádzať niečo, čo nemôže byť dodržané už z princípu? Lebo ľudia potrebujú žiť a budú žiť. To je východisková axióma. A všetko ostatné pri riadení pandémie sa musí odvíjať od toho. Ale to sa nedeje. Namiesto toho tu máme nezmyselné nariadenia podávané na štýl diktátora - toto nebudete robiť, inak budú pokuty! Samozrejme, aj to je štýl riadenia. Ktorý ale nemôže a nebude fungovať.

Komerčné spoločnosti míňaju milióny eur na to, aby školili svojich manažérov na úspešné riadenie ľudí. Už tímoví leadri, ktorí majú pod sebou len pár zamestnancov, takéto školenia dostávajú. Preto mi príde absurdné, ak sa nejaká vláda, a teraz sa sústredím na tú našu, pokúša riadiť celý národ autoritárskym štýlom v nádeji, že to bude fungovať a nebude to mať žiadne nežiadúce dôsledky.

Vláda proti svojmu ľudu

Vláda krajiny tu nie je od toho, aby ľuďom diktovala. Vláda je tu od toho, aby ľuďom pomáhala. Ale tá naša na to v týchto pandemických časoch akosi zabudla a zobrala to celé z úplne zlého konca. Nariaďovaním nezmyselných opatreni a premiérovým osočovaním národa nepomohla boju proti covidu, ale namiesto toho postavila do pozície nepriateľa samú seba, čo je veľmi zreteľne vidieť na aktuálnych volebných preferenciách. Čo je však úplná katastrofa, je fakt, že napriek nefunkčnosti doterajšieho prístupu, v ňom smelo pokračuje ďalej a ešte ďalej pritvrdzuje. To samozrejme nemôže zabrať a naopak, len tým posilní v ľuďoch zlosť, ktorú pociťujú. A ako budete robiť naprieky vláde, ktorá je váš nepriateľ? Presne tak, nedodržiavaním opatrení. Pretože nebudete poslúchať bandu všívákov, ktorí chcú ukrajovať z vašej slobody a pritom si sami lietajú na výnimky do Anglicka a už 2 krát sa pritom nakazili koronou, ktorú sem možno tiež dovliekli.

Samozrejme, niekto to môže poňať aj tak, že veď keď ste ľudia hlúpi, nedodržiavajte! Idete sami proti sebe! Ale to je presne ten moment, kde celý tento (ne)management zlyháva. Slovo MANAGE - znamená zvládať. A zvládať znamená zvládať s takými okolnosťami, aké sú. Hovoriť, že nezvládame to, lebo takové alebo makové, alebo že ľudia nedodržiavajú nariadenia, znamená, že ste neschopní manažéri. Lebo to proste nezvládate riadiť s okolnosťami, aké sú a v tomto prípade nedokážete pracovať s ľuďmi. A nasadzovaním polície dôveru ľudí vo vládne opatrenia naozaj nevrátite.

Ľudia nie sú dobytok, potrebujú ventil

Pandémia nepandémia, život sa pre ľudí nezastavil. Nikto nemá všetko v poriadku tak, aby sa teraz mohol na mesiac zavrieť doma a nikam nechodiť. Niekto potrebuje sadiť stromčeky, lebo príroda nepočká, niekto potrebuje niečo vyzdvihnúť u známeho na druhom konci Slovenska, niekto chce ísť na chatu do hôr, veď načo by drepel v paneláku, keď nemusí. Ľudia majú proste miliardu dôvodov niekam ísť a niečo vybaviť. A nezabráni tomu nič. Preto to treba tak vziať a naopak, počítať s tým. A stavu v spoločnosti rozhodne nepomáhajú absurdné nariadenia typu zákazu chodenia do prírody v inom okrese a podobne. Vnímanie situácie a obmedzovanie seba samého má tiež svoju dynamiku a ľudia sú už len pramálo ochotní akceptovať akékoľvek nové nariadenia. Dôvod je prostý - doteraz sa mali obmedzovať a k ničomu dobrému to neviedlo, a pri tom všetkom vláda zakazuje aj také banálne záležitosti, akou sú potulky prírodou niekde mimo okres. Ale ľudia nie sú dobytok. Ľudia potrebujú ventil. Ak by ho mali, boli by otvorenejší k iným zákazom. Ale neustále zakazovanie všetkého možného, bez ohľadu na to, či je to naozaj nutné a či tá cena, ktorú vláda zaplatí dôverou ľudí v seba, nekonečné predlžovanie týchto zákazov bez konca a k tomu absurdné papalášske výnimky hlavného hygienika, sú skoro dokonalým mixom pre spoločenský výbuch. A ak mu vláda chce predísť, mala by veľmi rýchlo mnohé z absurdných opatrení, ktoré zavádza, prehodnotiť a následne zrušiť. Nemajú jednoducho logiku a už väčšina populácie chápe, že ich zavádzajú, aby to nevyzeralo, že nič nerobia a zakryli tak svoju zúfalosť.

A čo by teda naozaj zabrať mohlo?

Popri pár rozumných opatreniach, ktoré tu máme, akým je napríklad ROR alebo homeoffice pre všetky možné zamestnania, tu chýba asi najdôležitejšia vec - osveta. Kto si myslí, že tu každý berie koronu vážne a chráni sa, žije v rovnakej ilúzii, ako ten, kto si myslí, že ľudia budú dodržiavať nariadenia. Pre mnoho Slovákov je to stále len sci-fi choroba odinakiaľ a oni sa nemajú čoho báť. A tak nedodržiavajú, chodia kade tade, nechránia sa, ani rúškom, ani dezinfekciou a tak to proste je. A niektorí z nich sú presne tie prípady, ktoré koronu veselo širia. Takže je potrebné zabezpečiť, aby každý pochopil, že je to naozaj nebezpečné a podľa toho sa správal. Ako to urobiť, je otázka na dobrú marketingovú agentúru. Vojnu proti korone ale vyhráme len tak, že urobíme z ľudí vojakov, ktorí chcú bojovať proti skutočnému nepriateľovi s pomocou rozumnej vlády a nie tým, že z nich urobíme bojovníkov proti vláde, kde korona bude už len nepríjemný spoločenský prívesok. A ak sa to podarí, nebude treba žiadnych nezmyselných opatrení. Ľudia budú žiť, ako nevyhnutne potrebujú a zároveň budú bojovať proti korone. A tam sa chceme všetci dostať. Pochopí to niekedy aj naša vláda?

xblog©xblog.sk