Sobota, 5. Decembra 2020

Načisto sme sa zbláznili
02.11.2020
208x
Na Slovensku umrie ročne plus mínus 55 tisíc ľudí. Slovensko má toho času cca 5.4 milióna obyvateľov. Globálna úmrtnosť na Covid-19 je v závislosti od krajiny v rozpätí 0-1.6%. Na Slovensku to zatiaľ vychádza na 0.35%. Ale aby sme to nepočítali na hrane, lebo niektoré úmrtia z aktuálne infikovaných ešte len prídu, počítajme s 0.8%.

Ak by sme na Slovensku nemali žiadne, ale že žiadne opatrenia a predpokladali by sme šialený scenár infikovania 100% ľudí, znamenalo by to potenciálne 43200 ľudí v ohrození života. Podľa svetových štatistík zomiera na Covid-19 95% ľudí nad 60 rokov. Ak by sme izolovali túto skupinu ľudí, zostalo by v ohrození cca 2160 životov. 2160! (Len na onkologické ochorenia zomiera ročne cca 13000 ľudí..) Čo by teda stačilo urobiť? Dať do lockdownu ľudí nad 60 rokov.. Stále však máme 2160 životov v ohrození.. Ani tie by sme nenechali len tak. Mohli by sme investovať do rozšírenia liečebných kapacít, JISiek, nákupy ventilátorov, nákupy antivirotík.. Proste sa postarať o 2160 ľudí! To by štát nezvládol?? (..keď už teda dokázal vybojovať druhé SNP?) A toto všetko počítame pri 100% nakazení celej populácie, ku ktorému 100% nedôjde. Pri stálom rozumnom dodržiavaní pravidiel ROR by priebeh nákazy mal oveľa menšie dopady.

Sú teda aktuálne opatrenia nefunkčné? Ale vôbec. Isteže sú funkčné. A keby sme sa všetci zamurovali doma, nešíril by sa vírus vôbec. Asi by ale bolo načase začať brať do úvahy nielen benefity opatrení, ale aj ich cenu. Patrik Palacka, primár oddelenia ambulantnej chemoterapie z Národného onkologického ústavu popísal, čo by sa dalo kúpiť za 100 miliónov eur, ktoré nás stál víkend testovania:

1. Nadstaviť pavilón M s úplnou rekonštrukciou všetkých oddelení.
2. Zrealizovať projekt novej ambulantnej chemoterapie s rozšírením súčasných priestorov na trojnásobok so zelenou strechou určenou pre pacientov aj zamestnancov.
3. Zatepliť hlavnú budovu a úplne zrekonštruovať všetky oddelenia a ambulancie.
4. Vybudovať celkom nový chirurgický pavilón.
5. Zrekonštruovať a prístrojovo vybaviť pavilón rádioterapie.
6. Nové rozvody do a v priestoroch nemocnice.
7. Revitalizácia vonkajších priestorov areálu NOÚ.
A tých 80 miliónov, ktoré by zostali, by mohli využiť iné nemocnice 😉
 
A to sa ešte nebavíme o šialenon rozvrate verejných financií, ktoré sa u nás deje. Nebolo by naozaj dobre začať rozmýšľať efektívne? Aký je rozdiel medzi ukradnutými a premrhanými štátnymi peniazmi?? Mne, ako občanovi, je asi jedno, či ich rozkradne zlodej, alebo ich premrhá hlupák. Proste za ne mohlo pre nás niečo byť a nie je. A to, čo za ne mohlo byť, mohlo byť trvalé.
 
Takže čo by stačilo? Nastaviť lockdown na rizikové skupiny, dosiahnuť kolektívnu imunitu postupným premorením spoločnosti, ktorá to bez väčších problémov zvládne (Byť 5 dni v horúčkach asi nie je koniec sveta.), ktorá môže fungovať a pracovať pre tých v izolácii aj seba.
(A nie, to nie je blud len jedného internetového pisálka.. Je to názor tisícov lekárov a expertov z fachu: GBD)
 
Čo tu máme miesto toho? Neuveriteľné šialenstvo a diletantstvo. Niečo, čo bolo ťahúňom médií kvôli čítanosti sa zvrhlo do informačného terorizmu obyvateľstva a žijeme v strachu. V neoprávnenom strachu. Rúška v exteriéri?? No nech v ňom chodí Mikas spolu s naším infantilným premiérom (To je inak naozaj opatrenie za milión. Ničomu nepomôže, ale zaručene všetkých nas.rie, lebo by všetci potrebovali aspoň náznak slobody.)
Zákaz uctiť si Dušičky?? OMG. Zákaz vychádzania?? Aha.. ale do práce sa môže.. Hmm, tak človek na opačnej strane chodníka je pre mňa nebezpečný, ale ten sediaci pri vedlajšom stole v kancelárii nie.. 
 
Ako píšem, každé opatrenie nejako zaberie. (Napríklad zákaz vychádzania možno odvrátil celoštátne celých 10 infikovaných!) Ale už by tam niekto mohol zapnúť mozog a začať počítať cenu za to všetko. Či je to naozaj potreba až tak. A nie len v peniazoch. Tá cena je v ohrození živobytia, tá cena je v depresiách, frustrácii, tá cena môže byť v samovraždách..  Nanešťastie je management oblasť, ktorej zvládnutie nie je jednoznečne merateľné a v prípade vlády je to takmer nemožné. Špeciálne, ak za úspech považujú niečo, do čoho ľudí diktátorsky nahnali. (Aj Husák sa chválil, koľko ľudí sa slobodne zúčastnilo volieb.) Ale ja myslím, že oni už tak trochu tušia, že národ naozaj naštvali, len si to úplne nechcú pripustiť a stále blúznia o tom, ako skvele to robia. Pritom len tlakujú a tlakujú. Matovič, narcistný infantilný sociopat, žije vo svojej bubline a cíti sa skvelo, lebo on vidí len číslo (s ktorým bude potom asi zas utekať za Merkelovou), Sulík drží.. asi balónik.. , Boris má teraz úplne iné starosti, Posledný križiak nám tu vybojoval druhé SNP (twl, čo za matroš rozdávajú na jednaniach tejto vlády teda.. starý dobrý koks pôsobil na predošlých rozumnejšie) a Za ľudí.. tí sú podľa mňa niekde schovaní za ľuďmi, prípadne za Žaluďmi, to jeden vlastne ani nevie.. Takže sa obávam, že z tejto šlamastiky nás nikto len tak nevytiahne, lebo Pelle si zjavne povedal - zvolili ste si to, tak si to užite a nechá v kľude nádobu tlakovať ďalej.. (Než ju v správnom čase odtlakuje).
 
A kým sa zamyslí vláda, zamyslite sa aj vy. Naozaj by to nešlo múdrejšie? Efektívnejšie?
 
Apropo, čo budeme robiť, keď príde skutočná pandémia?
 
 
xblog©xblog.sk