Sobota, 5. Decembra 2020

Covid-19
27.08.2020
294x
Ešte niekedy v marci, keď sa informácie o Covide začali šíriť médiami a na Slovensku sa začali objavovať prvé prípady, som bol v prvej várke ľudí, ktorí si hneď začali zahaľovať tvár. Nakúpil som nejaké potraviny, odsťahoval sa z Bratislavy a kompletne pripravil na nemožnosť sa tam vrátiť. Bral som to naozaj vážne. Boli ľudia, ktorí si zo mňa uťahovali, že panikárim, ale to nie je panika. To je zdravý rozum. 3000 mŕtvych denne v jednej krajine nie je niečo, nad čím chce človek pri zmysloch mávnuť rukou. Takže mňa naozaj nikto nemôže označiť za človeka, ktorý sa k tejto téme stavia ľahostajne.

Spoločenský život sa de facto zastavil, ekonomický z veľkej časti tiež. A malo a ešte len bude mať veľmí výrazné dopady na spoločnosť. Čas však plynie, veci sa vyvíjajú, vírus sa mení a ja mám pocit, že to len málokoho z kompetentných zaujíma.. Ich mentálne nastavenie zostalo akosi zaháčkované v časoch pár mesiacov dozadu. A to je veľká chyba. Lebo v priebehu času sa odhalilo veľa nových vecí, na ktoré by sa mal brať ohľad.

Mňa osobne dosť prekvapila informácia, že WHO (Svetová zdravotnícka organizácia), doporučuje označovať ako obete Covid-19 KAŽDÉHO, pri kom je podozrenie, že Covid mohol mať. PODOZRENIE. Žiadna pitva, žiadny dôkaz. Stačí podozrenie a obeť covidu je na svete. Toto je ale zásadná vec, ktorá môže veľmi nepekne hýbať so štatistikami. A tak niet divu, že v UK už stihol vypuknúť škandál, kedy boli ako obete Covid počítané aj obete dopravných nehôd. V USA je zase situácia taká, že ak má nemocnica prípad Covid, dostane od zdravotnej poisťovne extra bonus. No kto by teda nenapočitaval prípady? Štatistiky v rôznych krajinách môžu byť teda skreslené na základe mnohých iných faktov.

A tak sa teda pýtam - robia naše vedecké kapacity a zdravotníctvo náš vlastný výskum pod patronátom Ministerstva zdravotníctva a vlastne celej vlády? Lebo mňa naozaj nezaujímajú štatistiky iných krajín. Ani USA, kde sa prípady vytvárajú často na papieri, ani Peru, kde chrípka, ktorú my vyležíme za týždeň, vyhubí tam 4 dediny. Mňa zaujíma náš vlastný výskum. Výskum prípadov na našom type DNA, potomkoch ľudí, ktorí prežili pandémie moru, španielskej chrípky, osýpok.. Ľudí, ktorí si prešli alebo sú potomkami ľudí očkovaných komunistami a sovietskym očkovacím programom atd. Proste výskum na nás. Lebo sme proste špecifickí. Robí to teda niekto? Či nie a ďalej pokračujeme vo vláde typu ad-hoc, bez plánovania, systému, komplexnosti..? Lebo ak to nerobíme, tak nám vládnu amatéri. Prečo? Pretože tento sajrajt ovplyvňuje naše celé životy. Ovplyvňuje to, či budú naše deti vzdelané, alebo sa budú zašívať doma 2 roky. Ovplyvňuje to, či budú mať za čo ľudia platiť zloženky. Ovplyvňuje to, či budú lekári robiť operácie.. Proste všetko. Ovplyvňuje to naše životy z 99%. A keď nás to ovplyvňuje až takto, asi by sme to mali mať sakra dobre preskúmané, či?

Či už teraz, keď sa objednali 3 milióny vakcín, tak nemôžeme povedať, že to nie je nič zásadné, lebo by sme boli za hlupákov? No podľa mňa neboli. Pred niekoľkými mesiacmi nikto nevedel, o čo presne ide a tie čísla vyzerali naozaj katastroficky. Objednávka pľúcnych ventilátorov aj vakcín je OK. Ale veci sa zmenili. Máme úmrtia v ráde jednotiek a to isté platí o ťažkých prípadoch. Asi by to naozaj chcelo prehodnotiť prístup. Nebolo by možno lepšie kontrolovane premoriť populáciu? Alebo niečo iné? Ale proste PRACOVAŤ na tom a s tým a síce v komunikácii so zahraničnými tímami ľudí, ale stále náš vlastný výskum? Či všechno, co udelaj američtí a nemečtí soudruzi, je lepší? A my to len preberieme, prispôsobíme sa a zaplatíme? (A pritom všetkom si zničíme životy?)

P.S. Vedeli ste, že spoločnosť AstraZeneca, ktorá vyrába vakcínu na Covid-19, získala vo väčšine štátov imunitu, aby nebola stíhateľná za potenciálne závažné vedľajšie účinky? Nechali by ste sa očkovať niečím takýmto? https://www.reuters.com/article/us-astrazeneca-results-vaccine-liability/astrazeneca-to-be-exempt-from-coronavirus-vaccine-liability-claims-in-most-countries-idUSKCN24V2EN

P.S.2: A dúfam, že keď sme kapitulovali už na vlastný výskum, aspoň existuje skupina, ktorá vytvorí komplexné pandemické plány - obmedzenie pohybu, spôsoby ochrany, systém karantény, cezhraničný pohyb dnu aj von pre nás aj cudzincov, distribúcia vody a potravín atd.. Aby sme nabudúce už nevarili z vody, ale len otvorili šuflík, capli na stôl a boli pripravení. (Som asi naivný, že?)

xblog©xblog.sk