Nedeľa, 2. Oktobra 2022

Ako sme sa predali Západu a teraz na to doplatíme
21.05.2020
1264x
Aj by som napísal, že ekonomická kríza je predo dvermi, ale ani nie. Ona je už tu. A nesúvisí len s Covidom-19. Ten ekonomický pokles začal už mesiace pred pandémiou a pokračoval by ďalej. Pandémia to celé len urýchlila. A nezamestnaní už začali pribúdať. Ako prví skončili nekvalifikovaní zamestnanci služieb - čašníci, upratovačky v hoteloch, atd. a teraz nastúpia zamestnanci veľkých zahraničných firiem a predovšetkým automobiliek. A kedže sme svetová automobilová veľmoc (rozumej, mukluje nás tu na cudzie autá jak hadov, ale prachy tečú inam), dôsledky z poklesu globálneho automobilového dopytu budú veľké a nezamestnanosť bude narastať skokovo.

Krátkozraký populistický ekonomický marketing vládnych garnitúr, ťahať sem cudzí kapitál, nech to stojí, čo to stojí, hlavne, aby bolo kde muklovať, začína narážať na svoje riziká, pred ktorými mnohí varovali a následkom bude, že nám tu zostanú desiatky až státisíce nezamestnaných. Lebo tu nejde len o hlavné automobilky, ale aj subdodávateľské reťazce, ktoré budú musieť prepúšťať, prípadne zatvárať. Nebude práca, nebudú peniažky. A to bude veľký problém.

O čo by to bolo lepšie, keby sme tu mali oveľa rozmanitejší priemysel a výrobu? Jasné, 40 rokov komunizmu nás technologicky zdecimovalo. Slovenskú automobilku nebudeme mať asi nikdy. Ale vedeli by sme vyrábať mnoho iných produktov. A predovšetkým poľnohospodárskych a potravnárskych. A nie je to celé vlastne úplný základ všetkého? Potravinová sebestačnosť? Bez Audi človek žiť dokáže. Bez jedla nie. Kam sa teda podela celá naša výroba? Ako je možné, že tu máme rajčiny z kadejakých kútov EU, ale nie naše? Čo my nevieme pestovať plodiny?

Základný problém je v "trhu". V trhu, ako mieste, kde sa stretáva ponuka s dopytom. A kde je to presne? V obchodoch. Obhcod je trh. Kaufland, Lidl, Jednota.. Proste reťazce. Lebo reťazce sú trh s potravinami. Malé obchodíky všetky zanikli s príchodom reťazcov. Už existujú len tie. A trhová ponuka nie je to, čo poľnohospodár vyrobí a má na predaj. Trhová ponuka je to, čo reťazce rozhodnú, že budú ponúkať. Takže úplne zbytočne dopestujete kvalitné ovocie, ak ho od vás reťazce neberú. Zbytočne vyrábate výborné jogurty, ktoré by určite mali odbyt, ak ho od vás reťazce neberú. A toto platí úplne pre všetky potraviny. Zahraničné reťazce ukradli náš slovenský trh s potravinami a rozhodujú, čo budeme nakupovať a jesť. A asi nie je prekvapením, že nemecký reťazec veľmi rád ponúka hlavne nemecké potraviny. Iste, ponúka aj "slovenské". Sídliace na Slovensku, vlastnené Nemcami. Ale ako som sa pár dní dozadu dozvedel, reťazce naozaj ponúkajú aj rýdzo slovenské výrobky. Ale na tie naložia trojnásobnú maržu. Keď som sa to dozvedel, skoro mi padla sánka. Takže my Slováci si vlastne platíme clo na naše vlastné výrobky. Masaker.

V západných krajinách údajne existujú presné pravidlá a predpisy, koľko super a hypermarketov presne môže byť v určitých spádových obastiach na koľko ľudí. Aby sa to tam neprehypermarketovávalo a aby bola udržaná aká taká konkurencia a možnosť existencie lokálnych obchodíkov malých podnikateľov. Lebo tí by inak svojich politikov zožrali za živa. Čo ale nie je u nás. Bohužiaľ. Ani predpis, ani vôľa obúvať sa do politikov.

A ako súvisí Nemcami vlastnený slovenský trh s potravinami s krízou, ktorá sa na nás valí?
To, koho výrobky sa nakupujú, ten bude mať prácu. Tí ostatní nie. To je princíp trhu. Takže my tu budeme mať mrte nezamestnaných, lebo autá na odbyt nepôjdu, ale budeme veselo papať nemecké potraviny, prať v nemeckých práškoch na pranie a šróbovať poľskými šrobovákmi a tým zabezpečovať prácu nemeckým a poľským firmám a ľuďom a naši, vďaka zdecimovanému poľnohospodárstvu a potravinárskej výrobe, ktorá sa nepredáva nie pre svoju nekvalitu, ale preto, lebo niekto iný, kto doslova vlastní trh, nás naň s našimi produktami nepustí, budú doma.

Asi by stálo za to dosť zásadne revidovať podmienky trhu s potravinami. Len ono to trošku naráža na jeden zásadný problém.  EÚ :) . Tá skvelá EÚ, ktorej mnohí bez štipky kritiky tlieskajú, núti štáty, aby umožnili podnikať vo svojej krajine všetkým ostatným za presne tých istých podmienok, ako lokálnym firmám. To je asi ako boxerský zápas, kde postavíte 120 kilového boxera proti 70 kilovému a dožadujete sa rovnakého zaobchádzania pre oboch. Boli sme sprostí a nechali sme sa oklamať. Takže týchto vlastníkov trhu by bolo treba dosť zásadne zmačknúť. O to sa už pokúsila SNS. Pokusom o zavedenie odvodu reťazcov, výťažok ktorého by bol nasmerovaný na rozvoj lokálneho poľnohospodárstva. Pamätáte, aký humbuk to u eurosráčov spôsobilo? A niet divu, že sa nezadarilo. Pretože ten istý Danko a jeho strana rozmrdávala milióny v poľnohospodárstve úplne inak, takže dali reťazcom plný zásobník argumentov, prečo nie. Ak ak by aj SNS nerobila kraviny, takéto opatrenie by okamžite smerovalo k súdnemu dvoru EÚ. A ja asi už poznám výsledok rozhodnutia :)  NEBOLO BY TO FÉR a bolo by to porušení pravidiel EÚ :) Ale už ste asi všetci pochopili, že nie je voľný obchod ako voľný obchod a že nie je jedno, v ktorej krajine tí nezamestnaní budú a kto bude inkasovať bakšiš za tak základnú vec, akou sú potraviny.

To, že si, síce cudzou technológiou, ale na našich strojoch (áno našich, lebo sme ich dotovali), našej pôde, s našimi daňovými úľavami a našimi rukami vyrobíme auto, ktoré zaplatíme Nemcom, pričom si na to auto od nich ešte požičiame a zaplatíme im ešte aj úroky, na to som si už zvykol. Čert to ber. Ich technológia. My ju nemáme. Ale že sa sami pripravujeme aj o to, čo by sme s prehľadom zvládli, to je už naša hlúposť. A doplácame na ňu.

 

xblog©xblog.sk