Nedeľa, 2. Oktobra 2022

Ste pripravení na Ekonovu?
27.11.2019
1553x
Ekonova, finančný tresk tak veľký, že v okamihu zasiahne celý svet a ekonomika imploduje. Ste pripravení? Ako dlho vydržíte existovať bez príjmu v domácnosti, ak dostanete všetci výpovede? Vydržíte mesiac? Vydržíte tri mesiace? Lebo deň, kedy zostanete pravdepodobne bez akéhokoľvek príjmu, sa blíži. A nielen to. Je veľmi pravdepodobné, že prídete aj o peniaze.

Pre svet sú zásadne 3 ekonomiky - ekonomika USA, ekonomika Číny a ekonomika Európy. Síce sa sem tam dočítate, že nie sú práve v najlepšej kondícii a sem tam, že hrozí recesia, realita ale je, že sú v stave katastrofálnom. Úplne presne povedané, pred kolapsom. V novinách sa o tom nedočítate. Nikto nechce šíriť paniku. A ak by sa táto správa rozšírila, malo by to rovnaký účinok, ako správa, že nejaká banka je na tom zle. Ako by sa ľudia snažili ochrániť svoje úspory v banke ich výberom, čo by znamenalo kolaps banky, rovnako by sa snažili pripraviť aj na krízu šetrením a nenakupovaním zbytočných vecí. Preto sa to nikde v mainstreame nedočítate a preto môžete vidieť reálne správy o ylom stave nemeckej ekonomiky prekryté plkami o tom, že sa vlastne ešte nevie, či bude recesia, prípadne, že podnikatelská nálada sa v Nemecku opäť oživila. Problém ale je, že aj keby sa pokles spomalil, úpadok meny je neodvrátiteľný.

Určite ste zaznamenali, že ECB už na euro zaviedla na medzibankovom trhu negatívne úroky a možno ste už počuli aj to, že negatívne úroky začínajú pomaly účtovať aj komerčné banky bežným vkladateľom. Prvá otázka - myslíte si, že keby nebolo naozaj nutné oddaľovať kolaps, banky by zavádzali niečo tak nezmyselné, ako negatívne úroky? :)  Samozrejme, že nie. Negatívne úroky majú jedinú úlohu, udržať kolabujúcu ekonomiku na nohách. Pri minimálnych a dokonca negatívnych úrokoch si ľudia z posledných síl požičiavajú a nakupujú, čím tú ekonomiku ešte ako tak držia. Ale už aj táto éra končí a ekonomika pomaly ale isto smeruje do recesie, ktorá bude znamenať krízu. Ale táto kríza bude iná. Lebo pumpovanie hotovosti už na oživenie ekonomiky, ako to bolo v 2008 nezafunguje. Ekonomika upadne do depresie a predpokladá sa jej katastrofálny pokles a pád na úroveň až okolo roku 1930. Toto je jeden scenár. Druhý scenár (a toto je jedný iný možný, nijako inak to už nepôjde) je, že banky pojdu ešte hlbšie do mínusových úrokových mier, aby to na nohách udržali. Čo znamená, že ľudia, ktorí su uložia peniaze v banke, si o rok na účte nájdu ešte menej, než mali predtým. A kto zo sporiteľov by toto dovolil? Musel by byť padnutý na hlavu. A tak začnú ľudia držiaci úspory takúto menu opúšťať. Záporné urokové miery su zárukou likvidácie danej meny, lebo ju nikto nebude chcieť držať. A tak začnú sporitelia buď nakupovať iné meny (čo nie je pri ich katastrofálnom stave a tiež predpokladanom kolapse veľmi šikovné riešenie), prípadne, a to je oveľa pravdepodobnejšie, utečú k drahým kovom a kryptomenám. Ak sa to stane, začne sa radikálny rast cien drahých kovov a kryptomien. Nákup bude postupný, od tých prezieravejších, až k tým menej. Čím skôr niekto kúpi, tým menej zaplatí a tým viac môže zarobiť. Ak tento proces presiahne určitú úroveň, ľudia prestanú starú menu úplne akceptovať a budú požadovať byť platení v mene, ktorá bude aktuálne považovaná za bezpečnú a stabilnú. Vtedy nastane totálny menový kolaps starej meny. Akú cenu potom bude mať zlato, ak sa hodnota celej menovej bázy eura premiestni napríklad doňho? :)  Ale to len tak na zjednodušenie. Realita bude komplexnejšia. Časť eura pôjde do drahých kovov, časť do kryptomien, časť možno do niečoho iného. Jedna vec je ale istá. Tento proces je neodvratný. Ako ste naň pripravení vy?

Predpkladám, že prvé padne euro. To jediné zatiaľ záporné sadzby zaviedlo. Ale v zhľadom na globalizované ekonomiky sa tento chaos preleje aj do zvyšnej časti sveta. Keď tam uvidia, čo má reálne naozaj hodnotu, začnú k tomu prostriedku utekať aj oni. Skôr či neskôr. Potom nastane kompletný kolaps fiat mien a z chaosu vzíde nový rád. Predpokladám, že centrálne baky to už vedia a pracujú na mechanizmoch, ktoré by potom mohli staré meny nahradiť. Nebude to ale tak jednoduché, bude musieť byť zavedených veľa zákazov a príkazov, aby ľudia na nový vládny smenný systém pristúpili. A možno potom bude potreba globálne zakázať kryptomeny, ktoré budú mimo manažment CB. A možno príde zákon na konfiškáciu zlata. (To sa už historicky stalo v USA). Každopádne, ak budete trošku šikovní a nezaspíte na vavrínoch, budete môcť na tom chaose zarobiť.

Ešte by som rád dodal, že negatívne úrokové miery, mimo to, že finálne kompletne likvidujú menu, majú aj fatálny dopad na dôchodkový systém. Hneď, aj keby mena prežila, pri záporných úrokových mierach nemajú absolútne zmysel žiadne piliere a už vôbec nemá zmysel štriť si na dochodok. Nič iné, ako priebežný systém to totiž nemôže zvládnuť. A čo je to za systém, že nemá zmysel si šetriť na horšie časy bez toho, aby som stratil hodnotu z ušetreného? Vždy platilo, že sa zarábať a šetriť oplatilo. Táto motivácia však padla. Ničmenej, hovoriť o dôchodkoch, keď nás v priebehu pár rokov čaká najväčší ekonomický kolaps v histórii ľudstva, je dosť zbytočné.

xblog©xblog.sk