Nedeľa, 2. Oktobra 2022

Tragédia slovenskej opozície (a výhliadky nadchádzajúcich volieb)
26.11.2019
1693x
Nosí sa ako páv, má pocit, že môže dávať podmienky, pritom je politicky ideovo tak vyprázdnený, že v čase, keď ešte blogoval, som ho v rebríčku čítanosti predbehol ešte aj ja. Kto je to? Včera som opäť sledoval správy a to, čo sa deje v slovenskej opozícii, sa nedá nazvať inak, ako cirkusom. Fico sa musí pučiť od smiechu a lucídnemu slovenskému voličovi musí byť smutno z toho, aké má v nadchadzajúcich parlamentných voľbách možnosti.

SMER-SD/Pellegrini/Fico - o Smere už vieme všetko možné, aj to, že je už možno horší, ako svojho času HZDS, stále je to však stabilná strana slovenskej politickej scény, ktorá robí na slovenské pomery ideálny politický marketing. Relatívne konzervatívny, viac doľava, ale stále dostatočne vpravo. Ideál. Z politického hľadiska sa im dá vyčítať asi najmenej. Z personálneho a korupčného je to ale katastrofa. Fico je politicky mŕtva persóna, ktorú ako zombie, rovnako, ako celý Smer, ešte udržuje Pellegrini. Keď ho Smer nasadil ako náhradného premiéra, smial som sa tomu. Neveril som mu. V priebehu času sa však úkázal nie ako dobrý premiér, ale ďaleko ako jeden z najlepších, ak nie vôbec úplne najlepší. Chuť veci riešiť, otvorenosť voči verejnosti, slušné vyjadrovanie, reálna práca, výsledky.. A to všetko s ležérnym úsmevom. Ako je pre mňa Smer s Ficom neprijateľný, tak by som hneď volil akúkoľvek stranu, v ktorej by Pellegrini viedol kandidátku. ..ak by v nej nebol Fico. Ale v jeden moment sa veci zmenili. Fico, cítiac svoj mŕtvolný zápach a riziko väzenia po potenciálne prehratých voľbách, dal na stôl ponuku a Pelle ju, zdá sa, prijal. Ležérny úsmev sa vytratil a Pelle sa postupne stráca v bahne Smeru. Chápem Fica, že to urobil. Lebo ak by voľby vyhral Kiska, s aktuálnym obsadením prezidentského paláca by reálne hrozilo, že zostaví vládu a s Ficom skoncuje a to asi tým najnepríjemnejším spôsobom. Majú totiž nevybavené účty. A tak sa Fico za každú cenu, a to doslova, pokúsi zabezpečiť si ďalšie 4 roky trestného nestíhania a ďalšie 4 roky započítané do premlčacej lehoty. Problém je, že to platí teraz. Akonáhle by však Smer vyhral a zostavil vládu, dral by sa späť. On je už totiž na moci závislý. Preto nechápem Pellegriniho, že na tú hru pristúpil a obávam sa, že tým zahasil svoje svetlo. Smer, hoci s Pellegrinim na čele, ale s Ficom za chrbtom, je pre mňa nevoliteľný. Ak ho Fico a Kaliňák do volieb opustia, má môj hlas. Ak nie, tak nie. A myslím, že takto rozmýšľajú desiatky tisíc ľudí. Lebo politike Smeru sa skutočne až tak veľa vytknúť nedá. Ale chliev voliť naozaj nehodlám. (Btw: ten pokus s Gašparovým znovuvskriesením ako politika bol len vtip, však? A bude na kandidátke aj Maznák?)

PS/Spolu - 12%?? Ani keby ste sa picli, hošani. Pred prezidentskou voľbou sa toto zoskupenie tackalo medzi 2-3%. Po voľbe Čaputovej, ktorá ovšem vôbec nevyhrala pre svoje skryté vlohy, ale len a len z čistej nenávisti k Ficovi (áno, značka Smer-SD s Ficom dokázala potopiť aj takto skúseného a bezpochyby schopného kandidáta, ktorý tiež bohužiaľ nie úplne zvládol svoju kampaň - chcelo to viac úprimnosti, než strojených úsmevov, nie sme v Hollywoode), akože narástli v priebehu pár týždňov na dvojciferné číslo? To víš, Vojtěchu. A celkový dojem z PS? Najprv "zabodoval" Štefunko, ktorý sa hneď po víťazstve Čaputovej dral k mikrofónu, mysliac si, že to všetko sa stalo, lebo ľudia chcú progresívcov. No, ani nie :) Keď mu potom toto faux pas vysvetlili aj iní, stiahol sa a dal na miesto seba "náhradu", ktorá to zobrala až príliš progresívne a skúsila zahrať na progresívnu feťácku notu. Verím, že to Truban nemyslel zle, ale pomýlil si publikum. Slovenský volič nie je iba Bratislavčan do 25 rokov. Už asi pochopil. Napriek tomu sa pýtam - kto je vlastne PS? Dokážem si predstaviť, že Truban a aj ostatní z PS, ako ľudia z IT, by určite dokázali posunúť Slovensko digitálne vpred. Veľmi. Ale čo za to? Nebudú chcieť vybrakovať štátny rozpočet pre seba a ESET cez IT projekty? Lebo neexistuje lepší tunel, ako IT projekt. Službu nie je veľmi vidieť, či ju dodáš, či nie. To vedel už Počiatek :) Aj Imrecze. A mnoho ďalších. Takže neviem, ako presne to majstri plánujú. Ale presne viem, čo nechcem. Ich servilitu voči EU. Čaputová presne dokazuje, že je rovnako ideovo vyprázdnená, ako svojho času Kiska. Nemá svoj názor a všetko, čo povie EU, je správne. To len my Slováci to vidíme blbo. A takto nejak podobne je na tom celé PS. Aj na imigrantov, aj na kvóty, aj na chorú neekologickú ekológiu a aj na manželstvá homosexuálov ale Slovensko se..e. Tu nikto nechce vo vláde papagájov, ktorí prevezmú každú blbú rétoriku EU. Žijeme v iných podmienkach, máme iné videnie sveta a máme iné problémy. My nepotrebujeme vo vláde zástupcov EU. My potrebujeme niekoho, kto nebude zakazovať olovo v nábojoch a povie aj v EÚ, že je to blbosť. Na to ale PS nemá gule. Lebo to nie je progresívne. A ja osobne tento typ progresivity nepotrebujem.

Za ľudí/Kiska - Ach jaj. Žaludi. Tí majú asi tú istú PR agentúru, ako Drucker, nie? Aký PR mág im dokázal vymyslieť takýto názov? Názov ale nie je ich jediný problém. Najväčším problémom Kiskovcov je - Kiska. To je ten páv, o ktorom som písal na začiatku. Kiska je síce bývalý prezident, ale nie preto, že by bol tak obľúbený. On vyhral presne pre to isté, prečo Čaputová. Lebo Fico je tak neobľúbený. A je to vidieť aj na percentách. V straníckej politike sú to iné vody. A aj keď mu v prieskumoch zázračne vychádzajú dvojciferné preferencie, dovolím si povedať, že je to najpreceňovanejší "politik" našej politickej scény. Ideovo total prázdny. Len on by popri servilnosti voči EÚ bol servilný aj voči USA. Ale zas má prachy. Tak si to dokázal zariadiť. Od Matoviča k sebe pretiahol "húževnatú hruštičku" Remišovú (ktorú kks dodnes nechápem, kde vyhrabali a už vôbec nechápem, či sa naozaj nenašiel nikto schopnejší, do koho by Matovič investoval.. ..to vážne??) a zobral ju, predpokladám, z jediného dôvodu. Ak by totiž vo voľbách uspeli, muselo by sa potom reálne politicky makať. A to sa zhýčkanému milionárovi s trojdňovým pracovným týždňom a ôsmymi dovolenkami do roka už nechce. Takže on by riadil svoju hruštičku telefónom zo svahu a vyberal by si len čerešničky. Predpokladám. (A predpokladám, že presne takto to s ňou plánoval aj Matovič.). Čo sa politiky týka, má Kiska jednu devízu, ktorú nemá nikto - osobný záujem na likvidácii Fica. Nevybavené učty. Ak by bol Kiska premiér, diali by sa veci, že by sme sa nestíhali čudovať. A možno bude už počas volebnej noci mať Fico naštartované lietadlo. Každopádne, politicky a ideovo je Kiska prázdny, presne ako Čaputová. A neviem, či chcem vymeniť Ficove väzenie za 4 roky servilnej pro EUSA politiky bez akejkoľvek vízie. Skôr nie. Stačí mi tam Čaputová.

ĽSNS/Kotleba - Kotleba je fenomén. Nikde sa veľmi neukazuje, ale všetci o ňom hovoria, všetci o ňom píšu, aké je zlo, aký je fašista. A on sa potom ukáže pred mikrofónom, v relácii a všetkých naokolo strčí do vačku súvislými myšlienkami a vyjadrovaním. Je ale dôvod, prečo to tak je. Kotleba sa predovštkým nikomu nezodpovedá. Nemá oligarchu, ktorý by ho platil. Takže on bojuje len za Kotlebu. Kotleba rozhodne nie je hlúpy. Je to jeden inteligentný človek, ktorý dokonca, podľa mňa, za posledné roky politicky a osobnostne vyrástol. A nakoniec, je to človek, ktorý vzišiel z ničoho. Už to, kde teraz je, je preňho obrovský úspech a dovolím si povedať, že už teraz je finančne zahojený. O tomto asi nikdy ani nesníval. A toto všetko mu dáva neuveriteľnú pohodu a nadhľad, ktorý dokáže jednoducho predať voličom. A preto tie šialené preferencie. Lebo v tom našom absurdnom politickom panoptiku zrazu súvisle a rozumne prehovorí nejaký človek. Komu by sa to nazapáčilo? Ale všetko má svoje limity. Európa je totiž väčšia ako Slovensko, oveľa väčšia, a hneď ako by mal začať fungovať v jej rámci, by jeho sľuby rýchlo padli. A za druhé, Kotleba môže síce mať ľúbivé národniarske reči, ale jeho strana so sebou nesie veľký hnoj. Indivíduá, o ktorých intelektuálnych a sociálnych schopnostiach môžeme pochybovať. A ktoré by ani mnohí z tých, ktorí ich teraz volia, už nikdy nevolili, ak by videli, čoho sú schopní. A preto sú nevoliteľní. Je totiž úplne jedno, či keď pôjdete po ulici, vás napadne frustrovaný imigrant, alebo frustrovaný lokálny nácek, ktorý ani nechápe, že keby Hitler vyhral vojnu, on by sa nikdy nenarodil. Je to zlo z oboch strán. A ani jedno tu nechcem. O to menej nejaký lokálny bordel, ktorého bude kryť ministerstvo vnútra.
(A aby sa nezabudlo, kto Kotlebu stvoril.. Kotlebu stvoril Fico. A to presne v tú chvíľu, kedy pod jeho vedením bývalý policajný prezident Gašpar prekrútením výkladu ústavy vydal nariadenie Kotlebu zatknúť pri pokuse o likvidáciu nelegálneho domu na jeho pozemku. Viac na túto tému v tomto článku.) 

Sme rodina/Boris Kollár - Borisovi som od začiatku fandil. Bezprostredný týpek, ktorý ale bezpochyby má svoju minulosť. A asi som naivný, ale ja mu tú jeho dobrosrdečnosť vcelku verím. Od začiatku bol ale obklopený viacerými ľuďmi, ktorí časom odpadli.. Najprv prvá várka poslancov - môžem len špekulovať, na čom presne sa nedohodli. Čo je ale zaujímavejšie, odpadol aj ich kandidát na prezidenta, Milan Krajniak. Neviem, či došlo k nejakým nezhodám, ale fakt je, že Krajniak sa už popri Kollárovom boku neukazuje. Aj tu môžem len špekulovať, čo presne sa stalo. A tak je pre mňa naozaj otázkou, čo presne by sa dialo, ak by Sme rodina dostala vo voľbách nejaké významnejšie percento. Prejavila by sa bezprostrednosť a túžba pomôcť aj potom? Túžba tu na niečom pracovať a vybudovať? Alebo by sa všetci zviezli na kšeftoch, ako všetci vychcánci doteraz? Neviem. Toto by bola stávka na neznámu. Ale v globále nevidím úplne dôvod ich nevoliť. Petra Pčolinského, podpredsedu, si pamätám ešte z filmu o protestoch Gorila, kde sa javil ako jeden z mála, ktorý má všetkých 5 pohromade a snažil sa tam vniesť nejaký systém, čo je pozitívny znak. Otázka je, ako by to bolo dnes. Popravde, neviem si predstaviť, že by bol Boris Kollár premiér :)  To naozaj nie, ale vedel by som si predstaviť, že by Sme rodina bolo vo vláde. Takže tu by som to nezavrhoval a dal by som im šancu.

SNS/Danko - Pán vložka twl. Pardón, výložka. Kapitáň. Pachovej družiny. Náš mončičák. Ňuňuňu. ... Ok. Vážne. On dokončil základku? A vycestoval niekedy aspoň do Česka? Ja len, že či vie, že svet je väčší. Ale dobre. SNS je business. Jej bývalí ministri už sedia a dúfam, že sa dočkám, že budú aj súčasní. A predovšetkým Gajdoš. 16 stíhačiek?? Máme vôbec 16 pilotov? Naozaj to bolo potreba? Ale nejde iba o toto. Tie stíhačky potrebujú údržbu, ktorá stojí nenormálne prachy a zanedlho budú zas zastaralé. 16??? Za 1,5mld EUR sme mohli postaviť 25000, slovom dvadsaťpäťtisíc, bytov v hodnote 60.000 EUR. Ak by sme kúpili tých stíhačiek 8, čo by nám bohate stačilo, mohli sme postaviť 12500 bytov pre mladé rodiny. Akože už všetkým týmto politikom to naozaj v tých gebulkách švitorí?? Je mi jasné, že NATO tlačí, je mi jasné, že US tlačí, je mi jasné, že zadarmo to SNS neurobilo, ale chlapci, vy by ste sa mali naozaj trošku uvedomiť. A aj dámy. Ministerky za SNS sú teda tiež objav. Pri SNS už treba len dúfať, že nejak zotrvačnosťou postupne dožije a uloží sa tam, kam už dávno patrí. Na smetisko politických dejín. A keď za nič iné, Gajdoš má byť vyšetrovaný za zneužitie právomoci verejného činiteľa, kedy bezdôvodne povýšil Danka na kapitáňa. (Ale stavil by som sa, že by sa toho našlo viac.)

OĽaNO/Matovič - Matovič je parťák do pohody. Lebo v nepohode ťa hodí cez palubu. Alebo keď mu oponuješ. Lebo on je nový Lenon. Strana o 4 ľuďoch, ktorá disponuje miliónmi za hlasy voličov s diktátorom vo vedení. Matovič sa zo svojej úsmevnej pózy, kedy kadekoho v pokoji kritizoval, transformoval v škrekľúňa, ktorý máva na každej tlačovke papierikmi. Je to OK, kým kritizuje a odhaľuje zločincov. Pre toto má v opozícii nenahraditeľné miesto a patrí mu za to uznanie. Je to ale človek absolútne nevhodný do vedenia krajiny a chráň nás Boh, aby sa tam dostal. Egoistický šašo, ktorý sype striekačky na kolegu v parlamente a tropí scény, ktorý je rád vo svetle reflektorov a je super, že odhaluje zločin, ale to nie je politika. A reálna politika potrebuje konštruktívneho lídra, nie neurologického pacienta.

SaS/Sulík - Niekdajší líder opozície. SaS, a špeciálne Sulík, zaplatili vysokú cenu za svoje chyby v minulosti a aj za zlý výber spolustranníkov. Sasanka ukázala, že pravicový volič neodpúšťa, potom držanie sa princípov presvedčenia a obetovanie stoličky vo vláde Ivety Radičovej, ktorá zneužila vydieranie o existencii vlády kvôli Eurovalu, ktoré je dodnes nesprávne pripisované ako zlyhanie Sulíkovi (o tom viac v tomto článku), pomaly odchádzajúci členovia SaS, až nakoniec finálne odtrhnutie sa Galkovho krídla a výrazné oslabenie strany. Neviem síce, čo presne to Galkove krídlo sledovalo, ale rád by som ho z tohoto miesta ubezpečil, že je politicky mŕtve. Sulík asi nie je úplne ideálny líder, kedže toto dopustil, mám ale indície, že v tomto prípade to šlo hlavne od Galka. Nech je, ako chce, Galkovci skončili a Sulík balancuje na hrane zvoliteľnosti. Čo ale na Sulíkovi oceňujem - za prvé, je to jeden z veľmi malého množstva slovenských politikov, ktorý dokáže fungovať v európskom formáte. Jeho diskusie v nemeckých televíziách sú unikátne. Za druhé, nie je doslova vypatlaný, ako mnoho iných lídrov. Dokáže rozmýšľať. Za tretie, a toto je pre mňa najdôležitejšie - síce v európskom kontexte, ale začína chápať slovenskú dušu. Vidí nedostatky EU a nechce ich slepo preberať, ale ich chce opraviť. A to je niečo, čo ešte pri nerozkrádaní potrebujeme. Zdravý rozum a jeho aplikovanie na miestne pomery. A za štvrté, jeho výstupy a pády v ňom snáď už vybudovali dostatočnú pokoru na to, aby prípadnú vládu dokázal rozumne manažovať. Čo Sulík úplne nezvláda, sú jeho nedeľné teplé rožky a servilnosť voči korporáciám. Chápem, prečo to tak má, ekonómia je jasná, ale mal by si uvedomiť, že nadnárodné firmy nie sú to isté, ako lokálne malé firmičky. Nadnárodné firmy nám pchajú svoje výrobky, ktoré sami vyrábame, žmýkajú našich ľudí a zisky vyvážajú von. Tu neplatí voľná ruka trhu, tu platí sila nadnárodného kapitálu. A v tomto by sa mal zorientovať.

MOST-HÍD/Bugár - Mŕtvola vo vode. Oprávnene. Už aj tak presluhoval.

Vlasť/Harabín - Paradoxne, toto je jediný subjekt, ktorého sa Kotleba obáva. Preto inicioval spájanie.. Spolu by mali možno cez 15%.. Čo by teda bola pre Slovensko katastrofa. Našťastie, líder strany vlasť, to akosi nezvládol a pôjde do volieb samostatne. Ale jemu to nevadí. Lebo on už teraz VY-H-RAL

Dobrá voľba/Drucker - Do Druckera som, úprimne, vkladal veľa nádejí. Ale on skončil skôr, ako začal. Dobrá voľba? To súvisí nejak s minerálkami? Nebol by Dobrá rolba lepší názov? A potom billboardy - pridáme mladým rodinám, pridáme dôchodcom, pridáme psom a mačičkám.. Vážne? Ktorú PR agentúru platíte? Tu istú, čo Žaludi? Tomu sa hovorí, ako pres..ať štart. Good luck.

A pri celom tomto absurdnom cirkuse je duša slovenského voliča tak jednoduchá.. Potrebuje akú takú sociálnu istotu, tzn. neísť na ruku korporáciám, ale naopak postaviť sa za zamestnancov a ľudí, urobiť zákony, aby žiadny chrapúň nemohol vydrbať so živnostníkmi, nechať ich na dlh pracovať a potom im nezaplatiť, oddeliť drobných podnikateľov od nadnárodného kapitálu a nedrtiť ich rovnakými podmienkami, ako miliardové nemecké firmy a umožniť im rozvoj (pretože tie nemecké skôr či neskôr odídu a potom tu zostane len ten malý kapitál), nechce tu žiadneho Ibrahima, ktorý mu bude zakazovať v škole bravčové mäso, a pri tom celom mu nevadia chlapi držiaci sa za ruky, ale nechce počúvať o ich manželstve a ako si budú adoptovať deti. A ešte, než vôbec niečo politici začnú, mali by sa pozrieť na mapu Slovenska a uvedomiť si, že Bratislava nie je napísané krížom cez ňu celú. V tomto kontexte tomu robí úplne najbližšiu politiku Smer. A preto je tak úspešný. Až na ten ich boj proti korupcii. Tam to súdruhom moc nevychádza a tým si kopú hrob. (Popri iných excesoch, akože urobiť si konkubínu štátnou radkyňou apod.)

Náročnejší volič by potreboval ešte trošku viac. Analýzu stavu školstva, zdravotníctva, ..., audity hospodárenia, identifikáciu najväčších problémov, stratégiu rozvoja, kde sme, kam sa chceme dostať, ako, tzn. konkrétne kroky zlepšenia atd. Toto všetko potom pravidelne komunikovať smerom k verejnosti, aj po zvolení, aspoň raz mesačne, čo významné sa udialo, čo nás čaká, čo sa podarilo, čo nie.. (To je ale ťažko, keď to robíte iba ako business.) Proste serióznu robotu. Nie, že pridáme dôchodcom. Na to už dnes nikto neskočí. A kým nikto nepríde s niečím takýmto, dá sa mu len pramálo veriť. Lebo zatiaľ Slovensko zažilo iba panoptikum egoistov, ktorí nekradnú, popri rozvoji Slovenska, ale rozvíjajú Slovensko popri kradnutí. Tu sa totiž vymýšľajú projekty, aby bolo z čoho kradnúť. Kto bude ten prvý, kto naozaj urobí tú zmenu? Veril by som Pellemu. Ale bez Fica. Zla už bolo priveľa.

Poďakovanie

Tento článok by som chcel venovať Jánovi Kuciakovi, vďaka ktorému je Slovensko už dnes lepším miestom pre život. Ďakujeme. #AllForJan

xblog©xblog.sk