Streda, 25. Mája 2022

Bitcoin a šialenstvo, ktoré zabije veľa ľudí
16.12.2017
2146x
Určite ani vám neunikol fenomén posledných týždňov s názvom bitcoin. A možno dokonca uvažujete nad tým, či doňho investovať. Veď kto by nechcel rýchle prachy, všakáno. Neprídete ale o ne? Zarobíte? Na to Vám odpoviem na konci tohoto článku, ale aby sme prišli s rozumným pohľadom na to, či sa jedná o dobrú investíciu alebo o bublinu, poďme si povedať pár vecí o menách a garantujem Vám, že dozviete veci, nad ktorými Vás doteraz ani nenapadlo uvažovať.

Čo je to "mena"?

Tak nejak intuitívne to vieme všetci. Mena je typ platidla platný na určitom území, väčšinou sú to štáty, pričom výnimkou je napríklad eurozóna, ktorá zahŕňa viacero štátov používajúcich euro. Ak potrebujem inú menu, skočím si jednoducho do zmenárne alebo banky, zmením za výmenný kurz a hotovka. Na prvý pohľad sa to zdá jednoduché, a vlastne (dnes) aj je, ale vec má tak, že to, čo my považujeme za takúto samozrejmosť, až tak úplne samozrejmé nie je. Ak si totiž chce napríklad Čech kúpiť nemecké auto, čím zaplatí? Uľahčime si situáciu a vychádzajme z bodu, že žiadna z krajín nemá žiadne devizové rezervy, všetky české koruny sú v Česku a nemecké eurá v Nemecku (aj keby som euro nemal obmedzovať len na Nemecko, ale zjednodušme to proste len pre tento prípad). No a za takejto situácie si chce Čech kúpiť to nemecké auto. Ako si ho kúpi? On nemá predsa žiadne eurá! A Nemec eurá chce. Ale chce aj predať. Tak čo teda s tým? Je to jednoduché. Nemec prijme od Čecha české koruny (neriešme teraz koľko). Auto sa predá a Nemcovi zostanú koruny. Čo s nimi môže urobiť? No nič iné, než za ne nakúpiť niečo v Česku! Nič iné (ak sa obmedzíme len na tieto dva subjekty) urobiť nemôže! Tak6e tu ide vlastne o výmenu nemeckého tovaru za český. Otázka ale je - ak by sa v čechách vyrábali iba voodoo bábiky a nič iné, mal by Nemec chuť prijať české koruny za auto? Ani nie. Radšej ho nepredá. Na čo by mu potom bolo milión voodoo bábik? Samozrejme, toto je situácia len dvoch subjektov a realita je celý trh, kde je prostredníctvom devízového trhu zabezpečená zmena mien pre súhrn subjektov Nemecka a Česka, ale tento príklad nám ukazuje jednu veľmi dôležitú vec:

Mena určuje, čo si za ňu vlastne môžete kúpiť (mena technologicky vyspelých krajín je jednoducho cennejšia, než zaostalých, lebo si môžete kúpiť lepšie veci). Preto je nepríklad cenný dolár, lebo si zaň môžete kúpiť Harleyku, origo Mustanga a kopec iných vecí, ktoré sa vyrábajú iba v USA. A to isté platí pre Nemecko s mercedesmi atd.
Možno sa Vám to až takto nejaví, pretože celý tento proces je zastretý devízovými obchodmi na pozadí, ktoré nevnímame, ale realita je jednoduchá: nemáš dolár, nebude Harleyka..

Situácia s hodnotou platidla sa však môže aj veľmi ľahko zvrtnúť. Napríklad v prípade vojny. Asi ste už počuli, že v čase vojny rýchlo stúpa hodnota zlata a oslabuje mena štátu, ktorý do vojny vstupuje. Prečo to tak je? Lebo načo vám budú francúzske franky, ak bude Francúzsko tak zbombardované, že nebude vedieť vyrobiť ani krabičku zápaliek? Ich mena je v tom prípade bezcenná však? Zlato je na tom však presne opačne. Zlato nie je limitované svojou hodnotou na Francúzsko. Zlato prijmú ako platidlo kdekoľvek. V Rusku, Indii, Číne.. Ak bude mať Francúzsko po vojne zlato, bude ním môcť financovať obnovu krajiny: nakupovať stroje z Japonska, energie z Ruska atd. Čo sa snažili ako prvé zabezpečiť všetky štáty, keď boli napadnuté Hitlerom? Jedna z prvých úloh bola vždy dostať štátne zlato do bezpečia. (Koho by to zaujímalo, na YT je o tom pár pekných dokumentov.) 

No a spolu s tým, čo si za nejakú menu dokážete kúpiť, suvísí aj pojem "krytie" meny. V internetových diskusiách sledujem mnoho ľudí blabotať o tom, ako dnešné peniaze nemajú hodnotu, lebo nie sú kryté zlatom a že sú vlastne nekryté atd.. No ak sú nekryté a nemajú hodnotu, sem s nimi :)  Ale to by nikto samozrejme neurobil. Samozrejme, že dnešné meny sú kryté. Sú kryté tovarmi a službami, ktoré si za ne môžete kúpiť. Nejaká fatamorgána o krytí zlatom prestala byť reálna vo chvíli, kedy ťažba zlata začala zaostávať za produkciou statkov a služieb v ekonomike. Znakom "dobrej meny" a teda dobrej monetárnej politiky národných bánk je, ak má mena svoju plus-mínus stálu hodnotu. Ak teda stojí maslo dnes euro, bude stáť euro aj za dva roky.. (Áno, vieme, že toto nie už je pravda a súvisí to s menovými vojnami, ekonomikami v šachu, ktoré sú blizko kolapsu atd., každopádne však už dnes meny kryté zlatom byť nemôžu). V tomto sa inak bitcoin čiastočne podobá zlatu - jeho ťažba sa spomaľuje a finálne je limitovaná. Nakoniec môže existovať len niečo približne 21 miliónov bitcoinov. Čo by sa však stalo, ak by zásoba meny bola stabilná, pričom by množstvo služieb a tovarov v ekonomike rástlo? Všetko by časom zlacňovalo. Maslo by nestálo za rok euro, ale len 90 centov, atd.. Možno to znie ako fantastický stav, ale má to pár vážnych háčikov: Každý by čakal na zlacnenie veci, kým by ju naozaj nepotreboval, takže ekonomika by sa spomalila. Kto by si napríklad vzal pôžičku, aby do niečoho zainvestoval, ak by musel počítať so zlacňovaním svojich služieb? A za aký úrok, ak by mena sama o sebe mala časom vyššiu hodnotu? Nechcem tu teraz túto situáciu riešiť, lebo sa jedná o komplikovaný teoretický model, ktorý nemám vôbec rozmyslený , nikdy nebol vyskúšaný a je takmer nemožné uvažovať všetky premenné takej situácie. Jedna vec je však istá, ekonomický rozvoj by sa spomalil. (Čo na druhú stranu nemusí byť zlé - kľudnejší život, menej stresu.. Len.. :)) ...pozrite si napríklad tabuľku najzadĺženejších ekonomík dneška. Pokiaľ tam nedochádzalo k vyslovenému plytvaniu, zistíte, že najzadĺženejšie sú spravidla aj najvyspelejšie..

No ale poďme už konečne k tomu nášmu bitcoinu. Je bitcoin bublina? Nebyť jednej jeho vlastnosti, povedal by som jednoznačne, že je. A to vlastnosťou je jej medzinárodný presah. Ako som písal vyššie o hodnote zlata v prípade vojny. Je akceptované medzinárodne. A bitcoin čiatočne tiež. A to je niečo, čo mu v budúcnosti môže dať skutočnú silu a hodnotu. Má ju však dnes? Absolútne nie. Potrebujete bitcoin, aby ste si kúpili chleba? Nie. Potrebujete bitcoin na zaplatenie daní? Kdeže. Na čo teda potrebujete bitcoin? Emmmm.. noooo.. mmmm... Správne. Absolútne na nič. Prečo si niekto kupuje niečo, čo je absolútne na nič? Pre nič iné, ako špekuláciu. "Investori" už teraz kupujú bitcoiny len na to, aby znásobil svoje peniaze. Aby získali 10% výnos za deň. Čo iné by Vám v ekonomike vynieslo taký zisk? Vôbec nič. Takže ľudia nakupujú, aby špekulovali na rast ceny niečoho, čo absolútne nepotrebujú. Čo ale mňa udivuje, je, ako sa vlastne mohol bitcoin stať taký populárny. Nevie sa, kto ho vytvoril, ako vznikol, ako prišiel, ale zrazu ho začínajú uznávať ekonomické subjekty a dokonca burzy! Nedáva to žiadny zmysel. Každý racionálny subjekt predsa potrebuje stabilnú zmennú jednotku. Nikto pri zmysloch normálne nemôže akceptovať tak volatilný zmenný prostriedok, akým je bitcoin. Dnes prijmete platbu za vaše služby a zajtra máte zrazu 25% hodnoty preč? Kdeže. Neexistuje. Dôvod takejto miery uznania musí prameniť "odniekiaľ". Z miest, ktoré majú motiváciu a prostriedky niečo také urobiť. Túto teóriu by čiastočne podporila aj hmla okolo vzniku a autora bitcoinu. A čo môže taký bitcoin odhaliť svojim tvorcom? Kedže sa všade uvádza ako nevystopovateľná mena, môže naň skočit, a určite aj skočilo, podsvetie. Takže robí transakcie pomocou bitcoinu. Ale viete, čo je vtipné, že tento geniálny decentralizovaný model bitcoinu zároveň zabezpečuje, že celá história transakcií je na každom klientskom počítači! :))) To je ako priniesť citlivé finančné transakcie na zlatom podnose niekomu, kto ich dokáže prečítať a má dokonale odhalené styky účastníkov, že to už elegantnejšie ani nejde :)  No ale nechajme toto nemiestne konšpirovanie :))) Poďme sa tváriť, že bitcoin vytvori japonský študent a burzy ho uznali a čo teda ďalej s ním.. Jedna vec je istá - bitcoin nikdy nebude môcť byť oficiálnym platidlom a to z viacerých dôvodov:

- nedokázal by podporovať ekonomický model rastu, aký máme teraz, lebo je limitovaný
- je extrémne volatilný, nestabilný a pre finančné transakcie so štátom nepoužiteľný
- ak je nepoužiteľný pre transakcie so štátom, nebude z transakcií s ním možné platiť dane (ktorému štátu by sa to páčilo?)

No a kedže bude bitcoin ekonomicky z dlhodobého hľadiska nepoužiteľný, zákonite zanikne. Kedy? Keď príde jeho prvý oficiálny zákaz z úradu nejakého štátu. Potom sa celá táto pyramída zrúti. (Niektorí ľudia nemajú radi prirovnanie BTC k pyramíde, vraj tam nejde o žiadnu pyramídu, lebo prvý vkladajúci nemá zisky z tých ďalších, ale opak je pravdou. Presne tak to funguje. Dnešní špekulanti dúfajú v jeho neustále posilovanie, ktoré je samozrejme spôsobené iba novými nakupujúcimi za stále vyššiu cenu, takže pyramída ako bič.)

No dobre, a dá sa na ňom teda zarobiť? Odpoveď je - dá :) Ale veľa ľudí si na tie špekulácie požičia a nakoniec nedopadnú dobre. Nebuďte jedným z nich.

xblog©xblog.sk