Streda, 25. Mája 2022

Prečo máme Kotlebu? Lebo nemáme úplnú demokraciu.
16.06.2017
3733x
Práve čítam článok o tom, ako sa ľudia pri Prešove boja ísť autom po novej ceste do svojej dediny, lebo tá cesta prechádza osadou a pri jej prechádzaní tam pobehujú deti, hádžu do áut kamene atd. Klasika fungovania neprispôsobivých obyvateľov. Tak ma to opäť priviedlo na myšlienku napísania tohoto blogu, na ktorý sa chystám už dlhšie a je o tom, ako proste nevieme zabezpečiť demokraciu, level 2 (ako tomu ja hovorím).

Tí, ktorí si u nás pamätajú obdobie prechodu na trhovú ekonomiku, si pamätaju veľmi dobre aj divoký západ a mafiánsky teror, ktorý na Slovensku toto obdobie sprevádzal. Na ulici bežné hrubé násilie od "bezkrkých", ktorému však naša polícia nedokázala čeliť. Dôvody boli 2 - ak aj opomenieme politické krytie grázlov, stále tu bola polícia prerastená väzbami na organizovaný zločin a morálka, ktorá bola na úrovni, že to asi nie je OK, ale kým sa to nedeje mne, nebudem to riešiť. A presne tak sa k tomu stavali aj policajti.

90. roky máme našťastie za sebou, spoločnosť pokročila, ale za pomaly ani 30 rokov "demokracie" sme si ju v spoločnosti nedokázali plne implementovať. A to teraz hovorím práve o demokracii L2. Úroveň, kedy sú skutočne hájené práva jednotlivca a spoločnosť je spravodlivá a bezpečná. Čo presne tým myslím? Myslím tým také tie "malé, neškodné" priestupky na dennej báze, ktoré si Češi a Slováci tak nejak neberú až tak k srdcu, kým.. Kým sa nestanú im.. Môžeme tu hovoriť opäť o Oskarovi Dobrovodskom. Zabezpečuje štát jeho práva na dôstojný život? Ťažko. Čo také deti z osady hádzajúce kamene do okoloidúcich áut. Zabezpečuje štát práva vodičov a vlastníkov týchto áut? Nie, však. Čo nelegálne chatrče postavené na cudzích pozemkoch..? Hm.. Veľmi pekná ukážka toho, ako to majú nezvládnuté aj Česi, sa udiala nedávno v Prahe. Partia mladých Nemcov tam hádzala do ľudí fľašky, ohorozovala ich baseballkami a ako to vyriešili policajti, ktorí ich naháňali a dostihli za mestom? Blokovou pokutou. Veď to je absurdné a smiešne. Myslíte, že keby sa zoberie partia Čechov v aute, hádže po Nemcoch v Mníchove fľašky a ohrozuje ich baseballovými pálkami, že by to nemecká polícia a justícia vyriešili blokovou pokutou?? Hmm.. to možno tiež. Plus 3 roky nepodmienečne pre každého z nich. Skúste si v takom Nemecku napríklad pustiť pračku o 11 v noci. Budete tam o 20 minút mať policajtov a reálne vás budú riešiť. Nezostane to iba pri tom, dajte nám 10 euro pokuty a nabudúce to už nerobte, pričom sa policajt bude tváriť, že vlastne o nič nejde a idiot je ten, kto ich volal a dožadoval sa svojho práva na nočný kľud.

Ďalší nedávny prípad z Čiech. Mladý muž v problémovej štvrti ohrozoval na chodníku ľudí dodávkou. A zas - byť v Nemecku, máte vážny problém. Na Slovensku alebo v Česku by polícia aj prokurátor len mávli rukou. Jeden z obyvateľov bytovky však urobil presne to, čo by urobil napríklad Texasan. Vyprázdnil doňho zásobník. Lenže kým by Texasan nebol ani obžalovaný a bol by za hrdinu, lebo zneškodnil ohrozovateľa ľudí, Čech čelí obvineniu z obzvlášť závažného zločinu vraždy. Ak by však Češi reálne fungovali v demokracii L2, kedy zavolám políciu, že niekto tu na chodníku dodávkou ohrozuje ľudí, polícia dobehne, po prvotných výpovediach svedkov, ktorí potvrdia, že skutočne ľudí ohrozoval, ho rovno pichnú do vyšetrovačky a potom mu dajú minimálne pár mesiacov v base na rozmyslenie, či to za to stálo, tak by žil aj ten vodič a strelec, ktorý to už na tom sídlisku zjavne nezvládal, by tiež nemal skazený život. Lebo problematické sídlisko v reálne fungujúcej DL2 nemôže existovať.

No a ako do toho celého pasuje Kotleba? Kotleba bol prvotne len odpoveďou ľudí vo voľbách na otázku DL2. Slováci ani Češi nie sú rasisti, xenofóbi, ani nič také. Všetci títo ľudia volajú len po naplnení demokracie a to znamená, aby štát zabezpečil práva svojim ľuďom a trestal ich poškodzovanie. Snáď sa to raz podarí. Ak áno a polícia sa naučí zvládať level 2, tak, ako potlačila pouličné násilie mafiánov, náhle zmizne aj Kotleba. (Aj keď, ten sa už v medzičase stal "garantom" odporu proti imigrantom, takže sa tam zabudoval oveľa hlbšie, než to bolo pôvodne.. Ale to je už iná téma.)

xblog©xblog.sk