Streda, 25. Mája 2022

Sulík mi povedal, prečo položil Radičovej vládu
27.03.2017
3422x
Ani po rokoch od tejto, pre Slovensko nepríjemnej, situácie ma neprestáva udivovať, koľko ľudí je presvedčených, že Radičovej vládu položil Sulík a bola to len jeho vina, že sme sa potom dostali k vláde Fica. Ešte viac ma ale prekvapuje, že si to myslí veľa ľudí, ktorých ja osobne považujem za inteligentných a rozumne zmýšľajúcich. Problém potom môže byť v jedinom - v neznalosti okolností. Ak si teda myslíte tiež, že sme dostali predčasne Fica kvôli Sulíkovi, prečítajte si prosím týchto pár riadkov a svoj názor prehodnoťte. Možno totiž dospejete k inému záveru.

Nebudem zbytočne plytvať časom o detailoch priebehu, lebo plus mínus vieme všetci, čo sa stalo. Išlo o hlasovanie o Eurovale, kde sa Súlíkova SaS hlasovania nezúčastnila. Nasledoval pád vlády a Fico. Čo presne za tým ale bolo?

Sulíkova SaS bola odjakživa PROTI Eurovalu, pretože sa jedná o ekonomický nezmysel, ktorý nás bude stáť riadny balík, ak sa niektorý zo štátov Eurozóny dostane do ekonomických problémov. A je pritom úplne jedno, že my sa budeme správať ekonomicky zodpovedne. Proste budeme platiť na lajdákov. A presne tomuto chcel Sulík zabrániť. Na druhej strane váh bola Radičová, vtedajšia premiérka. Radičová je prevelikánsky eurohujer a keby sa Únia rozhodla aj sypať zlato do mora, ona by to odsúhlasila. Bez rozmýšľania. (Mám pocit, že je to rovnaká krv, ako Kiska. Beznázorové odrapkávanie eurohujerských kecov bez štipky kritiky..) No a tieto dva názorové prúdy sa stretli pri hlasovaní o Eurovale. Jeden proti, s odôvodnením, že prečo, druhý za, lebo to tak chcela Únia. Sulík Radičovej jasne povedal, že Euroval nepodporí. Bol to jeden s bodov jeho programu a teda aj jeden z dôvodov, prečo ho voliči volili. Radičová si so Sulíkovou neoblomnosťou nevedela dať rady a tak sa rozhodla vydieraním hrať vabank. Hlasovanie o Eurovale spojila s hlasovaním o dôvere vláde. Chcem tu zdôrazniť asi najdôležitejší fakt celej tejto veci - RADIČOVÁ HLASOVANIE O EUROVALE S HLASOVANÍM O DÔVERE VLÁDE VÔBEC NEMUSELA SPÁJAŤ!!!! Ak by to neurobila, Euroval by neprešial a vláda mohla ďalej fungovať. Nebol by žiadny Fico a ani by sme nevystavili bianco šek našej krajiny Eurozóne. Ale Radičová to urobila. Prahsprosto touto akciou Sulíka vydierala a dúfala, že povolí, že mu je predsa stolička vo vláde prednejšia, než nejakí občania, ktorí ho volili. Ale mýlila sa. (Otázka potom ešte je, či tento vydieračský manéver prišiel z hlavy Radičovej samotnej, alebo to bolo doporučené "z vyšších miest". Euroval proste musel prejsť. Ak by neprešiel so Sulíkom, možno prišla inštrukcia takú vládu zhodiť a dať moc k dispozícii inej zostave, ktorá s tým nebude mať problém. Pri tejto úvahe samozrejme len špekulujem, ale vie niekto zaručiť, že to tak nebolo?)

No a prečo toto celé vlastne píšem? Pre pravdu. Pre nič iné. Iba pravdu. Sulík pár vecí pokašľal, to áno. Ale nie toto. A je fér povedať si veci tak, ako sú. Politikov by sme mali odsudzovať za to, čo urobili a nie za to, čo neurobili. A pád Radičovej vlády ide na vrub jedinej osobe - Radičovej samotnej. Takže ak bude niekedy niekam kandidovať ona, môžete si spomenúť na pád jej vlády. A že za to mohla len ona. Navyše vydieračským spôsobom.

Sulík sa po tomto "incidente" myslím dosť poučil. Zistil, že nie je dôležité, ako veci sú, ale ako vyzerajú. Ale na druhú stranu, chceme byť skutočne hlúpi voliči? Voliť tupelá len preto, čo nám nakvákajú? Alebo začneme ľudí voliť podľa ich činov. Podľa toho, ako dodržujú predvolebné sľuby. Ako sa potom vykašlú na voliča atd. Pre mňa osobne je cestou len varianta B. Stačí sa pozrieť na Bugára a Procházku. Ako okašlať voliča hneď v prvom kole. (A vraj charakter rozhoduje :))  Ak by sme teda začali konečne voliť podľa zodpovedného prístupu politikov a ich skutočný záujem zastupovať svojich voličov, museli by sme jednoznačne siahnuť po Sulíkovi a jeho SaS. Či poznáte inú stranu alebo osobu, ktorá by pre voliča a sľubu, ktorý mu dala pred voľbami, obetovala svoju vládnu stoličku? Zatiaľ taká situácia, okrem tej Sulíkovej, v slovenskej politike nenastala. Budem rád, ak to tak čoskoro bude, ale myslím, že si ešte nejaký čas počkáme. Záleží to ale na jedinom - na voličoch. Ako si svojich politikov vychovajú. A vychovajú si ich podľa toho, za aké činy ich budú hlasmi odmeňovať v nasledujúcich voľbách. Ak teda budeme chcieť, aby nám vládli klamári a zlodeji, ktorí nám potom ukradnú napríklad polovičku zdravotných pohotovostí, voľme ich. Ak ale budeme chcieť, aby nám vládol niekto, pre koho sú voliči na prvom mieste, voľme toho, kto sa už osvedčil. A v tejto chvíli je to dokázateľne iba Sulík.

xblog©xblog.sk