Streda, 25. Mája 2022

Obchody majú byť cez sviatky zatvorené. A nielen cez sviatky.
12.01.2017
2268x
Aktuálne brázdi vody slovenských médií téma zatvorených obchodov počas všetkých štátnych sviatkov. Návrh prišiel z dielne koalície a odozva hlavne SaS na seba nenechala dlho čakať. Čiastočne sa nečudujem. Liberáli zastávajú názor, že ak sa ľudia dohodnú (zamestnanci so zamestnávateľmi a tiež na trhu ako ponuka a dopyt), mali by byť obchody otvorené. Ale liberálom v tej mozaike uniká pár veľmi dôležitých kúskov, ktoré posúvajú celý problém do úplne iného svetla.

Kedysi som bol tiež rovnakého naivného názoru, že obchody by mali byť otvorené non-stop. A keď sa zamestnancom nepáči, nemusia tam pracovať. Žiadny problém. A udržíme aj bežiacu ekonomiku a bla bla bla.. Všetky tie ostatné liberálno-ekonomické kecy.. Ale keď nad tým zauvažujeme vo svetle reálnych faktov, tieto liberálne poučky zlyhávajú.

Napríklad tá "bežiaca" resp. "ochudobnéná" ekonomika. Naozaj si ľudia toho kúpia menej, keby boli obchody v nedeľu a cez štátne sviatky zavreté? Ten chlieb v nedeľu nebudú musieť jesť? Lebo bude zavretý obchod? Nebudú kupovať darčeky? Lebo bude zavretý obchod? Človek nemusí byť Einstein, aby bolo jasné, že je to hlúposť. Aj jedávať sa bude, aj darčeky budú, aj všetok ostatný spotrebný tovar bude kúpený. Len nebude kúpený v nedeľu, lenivcami, ktorí si nechávajú všetko na poslednú chvíľu, ale dotyčný si to kúpi v piatok alebo v sobotu. A kúpi si to. Inak nebude jesť, alebo sklame svoje deti, ak pre ne nebude mať darček apod. Tie nedeľné nákupy teda nebudú nespotreba. Všetko, čo sa má nakúpiť, sa nakúpi. Žiadna újma.

Druhým hlavným argumentom, ktorým sa liberáli radi v prospech otvorených obchodov oháňajú je, že ide o dohodu medzi zamestnancami a zamestnávateľom, kedy zamestnanci, ak nie sú spokojní, nemusia pre tohoto zamestnávateľa pracovať a môžu ísť pracovať inam, kde je vo sviatky pracovné voľno. To je síce pravda, ale len za podmienok, ktoré na Slovensku neplatia. Konkurenciou na pracovnom trhu zamestnávateľov sa totiž môžete oháňať, ak takáto konkurencia reálne existuje. To ale nie je náš prípad. Ani zďaleka. Zamestnanci musia držať ústa a krok. Inak pôjdu. A kto chce dostať vyhadzov v krajine, kde je reálna nezamestnanosť na úrovni cca 12-13% a v niektorých regiónoch nad 40%? Takže ak chce niekto básniť o dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom, nech o nej básni za iných podmienok. Keď bude riadna konkurencia na trhu zamestnávateľov. Aj vtedy však bude situácia ohľadom nekvalifikovaných pracovných síl zlá. Predavačku proste môže ktokoľvek vyhodiť a na druhý deň tam má niekoho iného. Takže toto rozhodne nie je argument.

(Zaujímavo riešia túto situáciu napríklad Poliaci. Otvorené môžu byť len obchody, v ktorých predáva SÁM MAJITEĽ OSOBNE. A to je skvelý prístup. Myslíš, že sa ti to oplatí? Predávaj si a stráv tam čas. Zároveň takýto prístup nahráva skutočne malým podnikateľom. Táto cesta sa pozdáva aj mne.)

Za ďalšie - koľko stojí predavačka v obchoďáku zamestnávateľa? 4 eurá? Takže ak si niekto príde za celú hodinu kúpiť do Kauflandu len dvoje baterky, tú predavačku zaplatí. Ktorý zamestnávateľ by teda nevyhnal smenu do práce? Pretože tie tretie baterky by už boli zisk..

Keď sme už sprístupnili trhy zahraničným obchodom, v ktorých nám predávajú druhotriedne zahraničné potraviny, možno by sme sa mali aspoň riadne postarať o vlastných ľudí, aby ich tí zamestnávatelia nemohli zdierať, hm?

Ale aj toto je len zúžený pohľad na vec. Tu totiž nejde len o predavačky. Tu ide o všeobecný pokoj. Malé skľudnenie toho nášho ubehaného života. Menej áut, menej ľudí vonku, viac návštev a času s rodinou, s priateľmi, so samým sebou. Proste kľudná sviatočná atmosféra.. Že to vraj ale môžem robiť aj tak? Áno, môžem. Ale tá sviatočná kľudná atmosféra je skutočne špecifická. Nemáte radi Vianoce? Ja ich milujem. A milujem aj ten kľud vonku. Je to úžasné. A tieto voľné dni ju môže z času na čas pripomenúť a my si poriadne oddýchnuť a venovať čas rodine iným spôsobom, ako v nákupnom centre. Majú to tak nastavené v Rakúsku, majú to tak v Nemecku, tak to možno až taká katastrofa nebude, či?

Šťastie sa nemeria výškou HDP.

 

xblog©xblog.sk