Streda, 25. Mája 2022

Ťuťmáci v SaS
01.12.2016
5625x
Poslankyňa Cigániková chcela v parlamente zahviezdiť svojím pokročilým ekonomickým zmýšľaním, ale mám pocit, že po reakcii, ktorá príšla v intenzite tsunami, bude nabudúce držať radšej ústa. A mala by. Je potreba povedať, že si to vôbec nezaslúži za tých "ťuťmákov". Táto záležitosť bola trošku prekrútená a podľa mňa si to pani poslankyňa v momente, ako tých ťuťmákov vyslovila, uvedomila a preto to plátala zlatou vidličkou. Reálny problém je však úplne inde. A to v tom, že SaS naráža na svoje limity a zjavne začína na predné miesta v kandidátke písať nerozmýšľajúcich ťuťmákov. Ale to nie je jediný problém SaS.

Aby sme mali jasno. Osobne som odveký volič SaS. Zdieľam niektoré hodnoty, ktoré sa snažia presadzovať, majú zo všetkých strán najlepšiu koncepciu ekonomiky, ktorú by chceli presadiť, ale predovšetkým, a to podtrhujem - sa jedná o stranu, ktorá nevymenila svoje stoličky za sľub obyvateľom. Konkrétne teraz hovorím o položení Radičovej vlády. Väčšina ľudí to vníma tak, že vlastne úmyselne predali vládu Ficovi a mnohí voliči im to zazlievajú a mnohí nikdy neodpustia. Realita však je, že sa len zachovali presne podľa toho, čo sľubovali pred voľbami. Nepodporili euroval. Radičová veľmi dobre vedela, do čoho išla, ak spojila hlasovanie s dôverou vláde. Išlo v podstate o prachsprosté vydieranie z jej strany. A SaS nepoľavila. Toto je pre mňa najcennejšia devíza tejto strany (a z politického spektra zatiaľ jedinej). Lebo mi stačí pozrieť sa na Most-Híd a hneď vieme, čo je to charakter v politike, však. Ale v SaS začínajú byť trhliny, ktoré vadia aj mne, ako jej voličovi a ak sa niečo nezmení, budem veľmi zvažovať, či voliť aj v budúcnosti.

Ako prvé mi vadí, ak vidím ako svojho zástupcu v parlamente človeka, ktorý má ekonomické znalosti a skúsenosti na úrovni gymnazistu. Manažéri pracujúci v parlamente za 10.000 EUR, aby mali motiváciu ísť do parlamentu a do vlády, lebo niečo v živote dokázali... Toto pani Cigáníková niekde počula, ale zjavne nemá vybavenie na to, aby zasadila vec do kontextu a pochopila, že je to nezmysel. A tu som pochopil, že SaS začína prerastať samú seba a stáva sa obeťou vlastného úspechu. Na predné miesta kandidátky sa totiž zjavne dostali ľudia, ktorí skôr, ako by mali čo ponúknuť, chcú brať. Takí Kolesíkovia. V žargóne SaS - ťuťmáci. Je veľmi smutné sledovať, že strana, ktorú som mal za intelektuálne akosi na úrovni (hoci teda niektoré postavy majú tiež dosť pochybné myšlienkové pochody, tie sú ale vecou názoru, nie exaktnej hlúposti), začína upadať smerom ľudí "len do počtu" a chýba jej kvalitný ľudský kapitál - ľudia znalí a schopní - teda presne to, čoho sa pani Cigániková dožadovala. To ste vážne v celej strane nenašli bystrejších a schopnejších ľudí, než napríklad túto dámu?? Ak nie, tak mám vážne obavy, že ste poslednými voľbami dosiahli svoj zenit a ďalej nebudete schopní rásť. Vaša voličská základňa je totiž príliš citlivá na neschopnosť a elasticita reakcií na takéto prešľapy je v nej veľmi vysoká. Sasanka vás o tom asi poučila. Takže by som mal pre vás malé doporučenie - nepíšte na predné miesta kandidátok prázdnych kariéristov, ale dajte si záležať na výbere. Stojí a padá na tom vaša budúcnosť.

Druhé doporučenie, ktoré pre vás mám, súvisí tiež s diskusiou o platoch poslancov. Pán poslanec Poliačik tam hádže cifry 800-900 eur s výrazom, akoby šlo o vreckové na víkend. A opäť sa mi vrátil ten pocit, ktorý som dostal už pred rokmi - že ste strana "blavákov". Ja viem, že hrať sa na socialistov sa u vás moc nenosí a do určitej miery tento názor zdieľam, ale mali by ste si uvedomiť, v akej krajine žijete, aký je tu priemerný plat (a možno pre ešte lepšiu predstavu sledovať medián) a netrieskať cifry len tak hala-bala a blabotať o tom, ako málo máte. Máte málo? Chcete viac? Choďte do businessu. A možete sa sústrediť na prachy. Napríklad taký Poliačik mal ako učiteľ určite viac, však? Neviem, či je to len moja naivná predstava, ale politika je z môjho pohľadu niečo ako lekár - služba spoločnosti. Nechceš slúžiť a chceš zarábať? Odíď. Nie je nič jednoduchšie. Ale predpokladám, že pri tejto predstave sa x z ťuťmákov pozastaví a povie si, že radšej nie, lebo sa rozhodne nemáte zle a mimo parlament by mnohí z vás boli tak trochu v "prdeli". No a po celej diskusii príde Kotleba a uzemní všetkých ťuťmákov na dve doby, že za čo chcete tie prachy, veď ste ešte nič pre ľudí neurobili! A viete čo? Má pravdu chalan. A že je to populistické? Who the fuck cares??

A týmto sa dostávam k poslednej veci. Viete, prečo ste mali pri posledných voľbách výsledok, aký ste mali? Nie, nebolo to pre vaše liberálne myšlienky a nie, nebolo to ani pre skvelý ekonomický a neviem aký program. Bolo to pre jednu jedinú vec. Sulíkovu kritiku EU a pre anti-imigrantskú rétoriku. Áno, pre toto jediné. Pretože to je nota 90% ľudí a tých 10%, ktoré ste vo volbách dostali nad očakávania, sú percentá ľudí s anti-imigrantskými postojmi, ktorí sú si ale vedomí rizika kotlebovcov a odmietajú ich voliť. V tomto jedinom tkvie váš volebný úspech. Takže aj keď je to paradoxné, ste priama Kotlebova konkurencia. A tie percentá sa budú prelievať presne na základe situácií, ktoré som popísal v tomto blogu. A Sulík si je toho vedomý, preto sa hneď po faux pas Cigánikovej rozhodol to hasiť videom o islamistovi z Austrálie. Takže by som doporučil SaS, aby si to uvedomila a to prohumanistické krídlo by sa v nej mohlo ukľudniť, pretože ak by sa strana rozdelila na Sulíkovu ApS a humanistická časť by si šla svojou ľudomilnou cestou, pán Poliačik by pri ďalších voľbách opäť zacítil chuť školských lavíc a spolu s ním by šli do práce aj všetci ostatní, kdežto Sulík by stúpal. Ale kto vie, možno by za to boli radi. Kedže pri pohľade na poslaneckú výplatnú pásku zostali mnohí z nich zdesení ;)

xblog©xblog.sk