Stvrtok, 17. Júna 2021

Psychológia obrany vs. xenofóbia
28.07.2016
4123x
Pred zlými ľuďmi nás ochránia iba "zlí" ľudia na správnej strane.

Celoeurópske združenie slniečkarov s láskou v duši sa rozčuľuje, že sú európske národy presiaknuté xenofóbiou a je im z toho smutno. Ale títo večne vysmiati ľudia, pre ktorých je svet gombička by si mali uvedomiť pár vecí. Xenofóbia je strach z neznámeho. Netýka sa to len národov a rás a strachu ľudí z iných ľudí. Strach z neznámeho je prirodzený všetkým živým tvorom a je dôsledkom evolúcie, kedy strach zabezpečil prežitie jedinca a druhu. Naopak, nemať z neznámeho strach normálne nie je. Je to choré a môže to mať za následok smrť. Z nematia strachu pramení nezodpovedné chovanie, ktoré nemá na zreteli riziká a to môže byť "odvážnemu" jedincovi osudné. Tak to proste je. Na pochopenie tejto myšlienky nikto nepotrebuje vysokú školu, učí sa to už na základnej. Prečo ale majú obavy z migrantov (a teraz ten pojem xenofóbie zúžim iba na nich) väčšinou spoločensky úspešní ľudia, fyzicky dobre vybavení, sebavedomí atd.?

Predstavte si, že by celú spoločnosť tvorili slniečkové ženy a slniečkoví muži. Štastní a večne usmiati. Slnečné svetlo v officoch, slnečné svetlo na úradoch, slnečný úsmev v polícii a slnečný úsmev v armáde. Ako dlho by asi taký národ dokázal prežiť? Dokážete si predstaviť slniečkového vojaka? Ako strieľa do votrelcov? Dokážete si predstaviť, ako nožom bodá do protivníka? Ešte ste asi nevideli skutočne bojovať smejúceho sa človeka však. Ani ja. Prečo? Pretože k obrane je potrebná agresivita. Je to presne ten istý pocit, aký má útočník, ale je použitý na obranu. Čo by teda urobila slniečková armáda? Neurobila by nič, pretože jej bojovníci nedisponujú agresivitou. Takže by sa vzdala. Veď by jej ani nič iné nezostávalo. Čo by teda zabránilo slniečkam o všetko neprísť. Vôbec nič. Bol by to koniec slniečkového štátu. Votrelci by slniečka vyhnali a bolo by po paráde. Takže už iste chápete, že k tomu, aby sa štát/národ dokázal votrelcom brániť, je potrebná skupina ľudí, ktorá dokáže vyvinúť kontrolovanú agresivitu. Čo je to za ľudí? Nie je to žiadna špeciálna skupina. V dnešnej spoločnosti by sa tak dali označiť "normálni" ľudia, ktorí sú schopní bojovať za svoje postavenie v spoločnosti, konflikty nevyhľadávajú, ale dokážu sa svojmu protivníkovi postaviť. To je presne tá skupina ľudí, o ktorej som písal - úspešní sebavedomí ľudia, ktorí sa nenechajú len tak obrať o všetko. Je tu ale ešte jedna vlastnosť, ktorú táto skupina ľudí má. Je to akýsi inštinkt bojovníka. Každý, kto dokáže o niečo bojovať a zastávať si svoje postavenie, hodnoty, ísť do konfliktu, jednoducho sa brániť, má automaticky v sebe schopnosť potenciálny konflikt s útočníkom vopred identifikovať. táto schopnosť je jednoducho pevne zviazaná so schonosťou obrany. A teraz sa dostávame k podstate xenofóbie v populácii. Ľudia, ktorí sú sebavedomí a nenechajú sa len tak o čokoľvek obrať a sú pripravení sa brániť, veľmi výrazne vnímajú potenciálny konflikt so skupinami migrantov prichádzajúcich do Európy. Zvlášť po desiatkach záberoch akcií imigrantov v štátoch západne Európy. Preto je v spoločnosti toľko nedôvery a podozrievavosti, ktorú slniečkari tak radi označujú za xenofóbiu, ktorá je chorá a nie je na mieste. Je to ale presne naopak. Nedôvera voči nepoznanému je úplne v poradku a choré názory majú práve slniečka. (Osobne napríklad vôbec nechápem, kde berú tú istotu, že bude všetko OK, pričom sa už jasne ukazuje, že to OK nie je. A to sa netýka iba teroristických útokov, ale i drobných konfliktov pľuvania na miestnych v uliciach apod.)

Takže slniečka by si na tomto mieste mali uvedomiť, že za možnosť denne sa usmievať a šíriť v spoločnosti svoju lásku, môžu byť vďačné práve tej schopnosti inej časti spoločnosti, ktorej nevyhnutným dôsledkom je nimi tak nenávidená xenofóbia.

xblog©xblog.sk