Stvrtok, 17. Júna 2021

Referendum nepatrí do rúk hlupákom. Skutočne?
28.06.2016
1825x
Po rozhodnutí Britov v referende o vystúpení z EÚ sa zniesla nielen silná kritika na voličov, odporcov zotrvania v EÚ, hraničiaca až s verejným hanobením, ale spustila sa aj mohutná diskusia, v ktorej niektoré hlasy spochybňujú samotný inštitút referenda ako nevhodný pre neinformované a manipulovateľné masy.

Je zaujímavé, že podobná diskusia sa objavila až po zverejnení výsledku hlasovania, pričom dovtedy to vyzeralo, že sa krajina rozhodne v EÚ zostať a nenapadlo teda nikoho rozmýšľať nad tým, či je správne nechať rozhodovať ľudí. Zdá sa, že je to správne, len ak sa rozhodnú, ako chce istá skupina ľudí. Nie je ani možné napísať, ako chce väčšina, lebo väčšina chce evidentne niečo, čo si ktosi nepraje. A tak sa po zverejnení výsledkov začal hon na vinníka, kde sa problém okrem "klamavej" kampane a hlúpych voličov našiel čiastočne nakoniec aj v samotnom referende.

Referendum penzistov, vidiečanov, hlupákov a zmanipulovaných

Ľudia sú vraj hlúpi a nedokážu dostatočne poňať komplexnosť dnešnej politiky a preto by im nemalo byť dovolené o takýchto veciach hlasovať.
V poriadku. Ale to potom zakážeme aj voľby? Tam predsa tiež ľudia rozhodujú o tom, kto ich bude politicky spravovať ďalšie volebné obdobie, však? A tiež sa tam kuchár rozhoduje, či dá prednosť pravicovej alebo ľavicovej politike, upratovačka sa rozhoduje, či zvolí liberálov alebo konzervatívcov atd. O čo je táto voľba jednoduchšia? O niečo áno, ale len o málo. Spleť politických vzťahov a súvislostí je natoľko komplexná, že už na tejto úrovni nie je volič schopný sa rozhodnúť fundovane. Takže to potom na základe tejto logiky zakážeme aj voľby?
(A nie je tým pádom potom problém trochu aj v tom, že politici už len minimálne komunikujú svoje kroky s ľuďmi, ktorých majú zastupovať? Že sa vlastne všetko deje za zavretými dverami a nás potom len postavia pred hotovú vec? Že ich naše názory nezaujímajú, ale oni vedia vždy, čo je najlepšie, pričom sa už dostávame do krajného štádia, kedy sa politická elita bojí všeľudových hlasovaní? Veď to je desivé zistenie dokazujúce, ako mimo reality musia títo politici byť a ako sa oddelil výkon správy vecí verejných od potrieb ľudí.)

Odporcovia odchodu Británie tiež argumentujú, že voliči za odchod nemajú dostatok informácií na to, aby mohli správne rozhodnúť a prichádzajú teda k mylným záverom. Je potom ale záhadou, odkiaľ sú si oni istí, že oni majú dostatok informácií k tomu, aby mali právo hlasovať za zotrvanie. Vedenie EÚ má totiž len pramálo spoločné s demokratickými princípmi vládnutia. Môže si pripadať fundovaný rozhodovať o politických veciach človek, ktorému tento štýl vlády nevadí? Môže. Ale tiež môže mať skreslené videnie veci, končiace na najbližšej dovolenke, na ktorú si nebude musieť meniť eurá, prípadne na myšlienke zrušených roamingových poplatkov. A to je tiež problém, pričom to môže byť naopak skupina odporcov, ktorá vníma problém komplexne a tento nedemokratický spôsob vládnutia vníma ako veľké nebezpečenstvo.

Ďalší protiargument proti vystúpeniu sa ukázal v tom, že kampaň Leave v jednom fakte neinformovala komplexne a to sa mnohým zdá, ako zavádzanie voličov. Áno, ono čiastočne aj je. Ale lživú mediálnu kampaň proti vystúpeniu, vrátane manipulatívnych (nepravdivých) výrokov Camerona sme tu mali tiež. A ak aj opomenieme ten výrazný kvantitatívny nepomer manipulácií oboch strán, zbrane boli rovnaké. Niet tu čo vyčítať. A ľudia proste rozhodli. V národných voľbách politické strany tiež manipulujú. To je ale realita života a treba to tak brať.

Môžeme sa dohadovať, čo bolo urobené zle a čo mohlo byť urobené inak. Ale referendum sa raz udialo, bolo rozhodnuté a výsledok treba rešpektovať. Oba tábory majú vždy rovnaké možnosti. A nech to už obnáša čokoľvek, hľadať chybu v referende, či dokonca prehlasovať, že referendum nie je pre "bežných" ľudí, je cesta do pekiel. Nebude referendum, nebude demokracie. A tam sa určite nikto z nás dostať nechce.

 

xblog©xblog.sk