Nedeľa, 2. Oktobra 2022

O hodinkách.. 1. časť - Strojčeky
30.03.2015
8309x
Asi je všetkým jasné, že hodinkový strojček je mechanizmus, ktorý poháňa hodinky. V tomto článku sa pokúsim urobiť základný prehľad o typoch hodinkovcýh strojčekoch, aký je medzi nimi rozdiel a v čom sú ich výhody a nevýhody.

Úplne najzákladnejším je rozdelenie na mechanické strojčeky a "elektronické" alebo tiež Quartz strojčeky.

Elektronické strojčeky

S "kvarckami" sa všetci z nás stretávajú úplne bežne denne. Drvivá väčšina ľudí nosí hodinky na baterkový resp. elektrický (v prípade solárok) pohon. Tieto typy strojčekov sú na prvý pohľad rozoznateľné pohybom sekundovej ručičky, ktorá sa hýbe presne v sekundových intervaloch. Ak sa teda pozriete na niekoho hodinky, na ktorých sa pohne sekundovka len každú sekundu, jedná sa o kvarcky. Quartz strojčeky sú používané ako v bežných "digitálkach", tak aj v ručičkových hodinkách. Vyznačujú sa veľmi vysokou presnosťou - jedná sa o chyby v rádoch jednotiek sekúna v priebehu mesiacov, čo je jednou z dvoch najväčších výhod týchto strojčekov. Tou druhou je nulová nutnosť starať sa o strojček rovnako, ako o jeho energiu na pohon ručičiek. Tú totiž dodáva batéria. Takže jedinú údržbu, ktorú musí majiteľ hodinkám venovať, je, nechať v priebehu 2-3 rokov vymeniť batériu. Na druhú stranu, ak sa taký strojček raz pokazí, je takmer isté, že je neopraviteľný a bude musieť byť vymenený.

Tieto strojčeky sú veľmi lacné, lebo sú vyrábané len s minimom nutnej ručnej práce, všetko ostatné je "pásová" výroba. To však neznamená nič pre cenu hodiniek, v ktorých sú použité.
Môžu byť vsadené ako do najlacnejších typov hodiniek, tak do luxusných značiek, ktorých cena sa aj napriek tomuto na výrobu nenáročnému mechanizmu, bude pohybovať rádovo v tisíckach eur.

Quartz hodinky firmy Casio

Mechanické strojčeky

Ako názov napovedá, jedná sa o strojčeky s mechanickým pohonom. Tieto strojčeky sú súborom miniatúrnych kovových dielov, z ktorých najlepšie dokážu merať čas s prosnosťou až +/- 0 až 2s/deň. Možno sa vám zdá chyba dvoch sekúnd za deň príliš veľká, ale keď si uvedomíte, ako komplikovaný je mechanický strojček a koľko pohybov sekundovky za deň vykoná, zistíte, že je to technicky úžasné dielo.

Strojčeky v mechanických hodinkách sú označované ako kaliber. Kaliber je označenie konkrétneho typu strojčeka. Ak si teda niekde pozriete popis niektorých mechanických hodiniek, s veľkou pravdepodobnosťou tam bude aj typ kalibru, strojčeka, ktorý je v nich použitý. Prekvapujúco môže znieť informácia, že drvivá väčšina mechanických hodiniek používa priamo tzv. ETA strojčeky, prípadne kalibry, ktoré z nich vychádzajú a sú výrobcom viac či menej modifikované. (Na vysvetlenie - ETA strojčeky dodáva spoločnosť Swatch a výrobcovia hodiniek ich od nej nakupujú, niektorí modifikujú a potom použijú do svojich hodiniek.) Preto ak sa budete pozerať po hodinkách, majú hodinársky vyššiu hodnotu ktoré v sebe majú tzv. inhouse kaliber. Inhouse kaliber je strojček, ktorý je celý vyrobený výrobcom hodiniek. V ostatných rokoch predstavili svoje inhouse kalibre napríklad aj spoločnosti Omega či Breitling, ktoré až do tej doby používali modifikované ETA strojčeky. Hodinárske špičky ako Patek Philippe, Audemars Piguet, Jaeger LeCoutre apod. disponujú inhouse kalibrami od svojho založenia a dodnes ich používajú, resp. vyvíjajú nové.

Kaliber 8500 firmy Omega

Hodinky s mechanickým pohonom je opäť možné rozpoznať jednoducho podľa pohybu sekundovej ručičky. Ak v priebehu sekundy vykoná mnoho malých pohybov, jedná sa o mechanické hodinky. Frekvencia pohybu sekundovky sa však môže líšiť s použitým kalibrom. Väčšina strojčekov "tiká" vo frekvencii 28800 tikov za hodinu. S takouto frekvenciou fungujú aj ETA strojčeky. V roku 2007 predstavený inhouse kaliber 8500 spoločnosti Omega funguje s frekvenciou 25500 tikov za hodinu a napríklad "high-beat" kalibre spoločností Zenith a Grand Seiko tikajú s frekvenciou až 36000 tikov za hodinu.

Mechanické hodinky je ďalej možné rozdeliť na naťahovacie a automatické.

Automatické hodinky sú mechanické hodinky, ktorých natiahnutie je zabezpečené oscilačným závažím, automatickým mechanizmom pripevneným k strojčeku. Oscilačné závažie sa pohybom ruky (nosením) hýbe a tým automaticky naťahuje špirálovú pružinu. Takéto hodinky sú po cca 6-8 hodinách nepretržitého nosenia naplno natiahnuté a zabezpečia nepretržitý chod strojčeka po dobu rezervy chodu. Tá je bežne od 38-42 hodín (pre bežné kalibry vychádzajúce z ETA strojčekov), avšak novšie kalibre spoločností Omega či Breitling dokážu zabezpečiť rezervu chodu až 60 resp. 70 hodín. Raritou sú niektoré kalibre firiem Panerai či IWC, ktoré disponujú rezervou chodu až neuveriteľných 10 dní.
(Oscilačné závažie môžete vidieť na obrázku vyššie. Je to to, na čom je napísané OMEGA CO-AXIAL 8500 a pri pohybe sa to točí okolo osi strojčeka, čím ho naťahuje.)

Čo sa naťahovacích hodiniek týka, sú ich typickým predstaviteľom tzv. "Moonwatche" - hodinky Speedmaster spoločnosti Omega, ktoré boli použité astronautmi NASA pri pristátí na Mesiaci. Tieto hodinky je potrebné pravidelne naťahovať, pretože pre miesto svojho použitia - stav beztiaže, nie je možné využiť automatický naťahovací mechanizmus, ktorý samozrejme funguje iba v prostredí s gravitáciou. Preto nebol do tohoto kalibru ani implementovaný.
Ak teda vlastníte hodinky s takýmto kalibrom, čaká Vás každý deň ten krásny rituál naťahovanie svojich milovaných hodiniek :)

Omega Moonwatch

Pozn.: Automatické hodinky je tiež možné naťahovať ručne, rovnako ako naťahovacie.

V ďalšej časti si povieme niečo málo o fíčurách mechanických strojčekov, tzv. "komplikáciách". Stay tuned :)

xblog©xblog.sk