Nedeľa, 2. Oktobra 2022

Aby bolo jasno: Má náboženstvo právo obmedzovať ľudí toto náboženstvo nevyznávajúcich?
30.09.2014
3286x
Keď som si včera prečítal článok o tom, ako museli anglickí rodičia opustiť s malým dieťatom autobus len preto, lebo mu spievali pesničku o prasiatku a v autobuse tiež prítomnej muslimke to prekážalo a zariadila ich vyhodenie z autopbusu, pretože islám považuje prasce za nečisté zvieratá, išiel som od hnevu do biela. Samozrejme, toto nie je prvý prípad, kedy bolo z náboženských dôvodov obmedzené bežné správanie sa bežných ľudí. Má ale akákoľvek skupina obyvateľov právo na to, aby obmedzovala správanie sa zvyšnej časti spoločnosti, ktorá vyznáva iné náboženstvo, prípadne je neveriaca?

Doteraz existujú len dve náboženstvá, o ktorých viem, že sa pokúsili obmedziť správanie sa ostatnej spoločnosti. Židovské, kedy skupina ultrapravicových židov vyvesila (myslím) v časti Londýna plagáty, aby ženy chodili len po určitej časti chodníkov, na čo sa dostalo iniciátorom odpovede v podobe prelepených plagátov s textom vo význame: "Ženy, je rok 2014, choďte si po ktorejkoľvek strane chodníkov...". Druhým náboženstvom, ktoré obmedzuje správanie sa ľudí toto náboženstvo nevyznávajúcich, je islám. A to ma znervózňuje rozhodne viac, pretože prípadov obmedzení nemuslimov na ich právach sú evidované desiatky a to indikuje výraznu nekompatibilitu islámu a západnej kultúry. Tiež to naznačuje, že toto nábožentsvo má tendenciu slobodu západnej civilizácie obmedzovať a bohužiaľ, zatiaľ sa zdá, že my tej islámskej neustále výrazne ustupujeme. A to nie je správne, pretože neustále ustupovanie náboženským kultúram bude mať pre Západ fatálne následky a zničí to, čo robí Západ Západom - slobodu.

O tom, či mali rodičia právo na speivanie tej pesničky, alebo mala muslimka právo, aby ju pred ňou nespievali, tu môžeme filozofovať a myslím si, že by zvíťazilo právo tých rodičov, ale v tomto blogu by som sa chcel zamerať na iný hypotetický prípad.

Náboženstvo na svete nie je jedno a nové môžu vznikať. A každé má nejaké pravidlá a doporučenia. A teraz si predstavme hraničnú situáciu, že vznikne tisíc nových náboženstiev a každé príde s tisícom zákazov. Stúpenci týchto náboženstiev ich budú presadzovať rovnako aktívne, ako presadzujú pravidlá islámu muslimovia. Keď to celé postavíme na bázu ekvivalencie náboženstviev a ich vzájomného rešpektu, pretože tak je to fér, čo bude dôsledkom tejto situácie? Bude pre všetkých existovať milión zakázaných vecí resp. činností. Muslimom vadia psy, inému budú vadiť stromy, inému cesty, ďalšiemu obchodné centrá, držanie sa za ruky, kojenie atd.
Pripadá vám to absurdné??? Áno, to absurdné je. Jehovovým svedkom vadia transfúzie krvi. To nie je vtip. To je realita. A teraz si predstavme, že sa začnú dožadovať, aby ani iní ľudia kvôli ICH viere neabsolvovali transfúziu. Je to niečo nemysliteľné. Avšak Západ má jediné šťastie, že sa Jehovovi svedkovia nesprávajú tak agresívne, ako muslimovia. Ak by to tak bolo a my by sme ustupovali, stovky tisíc ľudí by už nežilo. Ale keby začali Svedkovia Jehovovi manifestovať, že nechcú, aby ktokoľvek dostával transfúzie, buď ich s úsmevom odignorujeme, alebo pošleme do horúcich pekiel. Prečo ale potom dovolíme, aby rodičia s malým dieťaťom museli vystúpiť z autobusu, kde spievali pesničku o prasiatku???

Záver: Žiadnemu náboženstvu nesmie byť dovolené, aby obmedzovalo slobodu ľudí a činnosti, ktoré nikomu inak, než nábožensky, neubližujú. Ak správanie sa ľudí vyznávačovi náboženstva z náboženského hľadiska prekáža, musí ho strpieť.

Ak muslimke pesnička o prasiatku prekážala, mala si vystúpiť a počkať na ďalší autobus.

A ak pravdu nemám a mali si vystúpiť rodičia, za 100 rokov tu budeme mať buď náboženskú vojnu, alebo budeme všetci pracovať v oddelených presklených bunkách v open-space, chodiť budeme kanálmi a celé večery strávime pred telkou...
... kým nepríde náboženstvo, ktorému vadia kanály a televízie...

Článok o prípade s pesničkou o prasiatku

xblog©xblog.sk