Nedeľa, 2. Oktobra 2022

Hodnotová schizofrénia SME.sk
25.07.2014
3865x
Dnes som si na SME.sk prečítal článok (resp. len časť, pretože si Piano pre tento účelový plátok kupovať nehodlám, nestojí to za to) "V Iraku ženám obriezku nevnucujú. Islamisti tiež neukradli milióny" a opäť som sa presvedčil o zámernosti tohoto plátku informovať o veciach len z určitého uhla pohľadu a zároveň o jeho hodnotovej a informačnej schizofrénii.

Autor, pán Matúš Krčmárik, v tomto článku vyzýva, aby sme neverili všetkým informáciám, ktoré sa o ISIL/ISIS/IS svetom šíria. Konkrétne upozorňuje napríklad na to, že nedávno zverejnená správa o nútenej ženskej obriezke nemusí byť pravdivá..

Som úprimne rád, že sa niekto v SME konečne začal zaoberať pravdivosťou informácií a ich overovaním, len mám trošku problém s tým, na ktorom subjekte sa k takémuto činu novinári SME podujali.

Predovšetkým si povedzme, čo je ISIL/ISIS/IS. Je to "štát" pod vládou radikálnych islamistov a asi je zrejmé, že radikálny islamista nie je dobrý a zlý.. Radikálni islamisti, všetci, sú blázni, ktorí pod zámienkou viery terorizujú bežné obyvateľstvo. Dokonca aj muslimov, pokiaľ sú umiernení. Síce môžem na základe výzvy p. Krčmárika pochybovať o informácii, že islamisti vydali rozkaz, aby sa každá slobodná žena a dievča podvolilo de fakto sexuálnemu zneužívaniu džihádistami a v poriadku, môžem pochybovať aj o tom, či nariadili ženskú obriezku.. Ani na okamih však nepochybujem o tom, že v IS došlo zo strany radikálov k mnohým vraždám, masovým vraždám, znásilneniam a iným zločinom toho najhrubšieho zrna. A tu sa začína môj problém so SME. Pripadá mi to, akoby pán Krčmárik v podstate hovoril, že IS nie je až taký zlý, ako sa o ňom hovorí. A to mi, úprimne, pripadá choré. Áno, aj o Mikulášovi Černákovi sa hovorilo, že zabil X ľudí, ale podarilo sa mu dokázať iba niekoľko vrážd. Tie ostatné obvinenia boli nepravdivé. Takže to ten pán Černák bude asi nejaký fajn chalan, nie??

S čím mám ale ešte väčší problém je to, že pán Krčmárik a potažmo redakcia SME nabáda k ostražitosti a selekcii informácií ohladne IS (aby pravdepodobne nebolo ublížené na právach v dnešnej dobe pravdepodobne najchrapúnskejšiemu zoskupeniu na tejto planéte), ale čo sa týka informovanosti ohľadne ukrajinského konfliktu, tam má SME vždy jasno. Dôležité (a tým pádom asi podľa redakcie pravdivé) sú len informácie z Kyjeva a USA. Tie od Rusov sú pravdepodobne klamstvo, zavádzanie a podvrh. Inak si totiž neviem vysvetliť to nevyvážené informovanie zo zdrojov zainteresovaných strán.

Čo keby redakcia SME napríklad podrobila kritike tieto informácie? http://www.sme.sk/c/7301370/ruske-dela-palia-spoza-hranic-na-ukrajinu-tvrdia-usa.html?ref=njc Zvlášť, keď ich pani Harfová podložila tvrdením: "Na čom konkrétne sú tie informácie založené, to vám povedať nemôžem."? Alebo čo tak tieto? http://www.sme.sk/c/7297670/donecki-rebeli-maju-150-tankov-tvrdi-kyjev-prehlad-tazkej-techniky.html
Samozrejme, SME sa môže odvolať na to, že len zverejňuje informácie, ktoré im dáva Kyjev, lenže.. Prečo zverejňuje len tie z Kyjeva a nie aj tie z Moskvy? Laicky by som to nazval podprahovou manipuláciou verejnej mienky a redaktori aj majitelia SME to pravdepodobne veľmi dobre vedia.
 
Záverom teda redakcii SME gratulujem! Gratulujem k tomu, že konečne pochopila, o čom je novinárčina. O dôveryhodných informáciách a objektívnych názoroch. To je tá dobrá správa. Tá zlá je, že redakcia SME vie, ako by sa mali informácie objektívne spracovávať, ale nerobí to. A preto považujem SME za obyčajný propagandistický manipulatívny plátok, ktorý nestojí ani za to akciové piánovské euro mesačne...
xblog©xblog.sk