Nedeľa, 2. Oktobra 2022

Aby bolo jasno: Multikulturalizmus
20.05.2014
5573x
Tento blog by som chcel venovať všetkým "slniečkovým" ľudomilom, ktorí sú na ostatných nahnevaní za ich "rasistické" a "netolerantné" spoločenské názory, ale pritom sú hlupáci oni, pretože ich bezstarostnosť, "tolerancia" a otvorené náručie, sú spôsobené len buď ich naivitou, hlúposťou alebo neschopnosťou vnímať reálne problémy, s ktorými nemali príležitosť prísť priamo do styku. Rád by som im teda osvetlil niektoré pojmy a situácie, ktoré sú dnes bohužiaľ mnohokrát zneužívané voči ľuďom, ktorí si dovolia povedať otvorene svoj názor a problémy pomenovať pravými menami.

V dnešných časoch sú noviny každú chvíľu plné multikulturalizmu, tolerancie, lásky a odporu voči "odporcom multikulturalizmu", pretože Európa musí byť tolerantná a akékoľvek náznaky "intolerancie" sú okamžite minimálne kritizované, označované všetkými možnými menami a v niektorých prípadoch sú dokonca ľudia za svoje názory v podobnom duchu trestne stíhaní. Je to však v poriadku? Vedia a uvedomujú si všetci slniečkoví ľudomili, čo to vlastne multikulturalizmus je? Podľa mňa ani zďaleka, inak by nemohli svoje slniečkové myšlienky presadzovať s takým zanietením. Ich pohľad na vec je asi taký, že musíme byť voči sebe tolerantní a nakoniec, každá nová kultúra je pre tú našu (alebo akúkoľvek inú) hodnotovým prínosom... A ja sa pýtam: "Skutočne??" Poďme si teda priblížiť pár situácií, aby sme si ozrejmili pojmy a čo to vlastne ten multikulturalizmus je.

Pár rokov dozadu ma v pražskom KFC obsluhovala mladá, plynule česky hovoriaca usmievavá Vietnamka a musím povedať, že to bolo veľmi príjemné. Možno toto si multikulturalisti predstavujú ako úžasný prínos.. A ja musím povedať, áno, toto bol skutočne príjemný zážitok. Na tomto však priatelia nie je nič multikulturalistické, pretože to dievča s veľkou pravdepodobnosťou ako dieťa pozeralo tie isté rozprávky ako české deti, chodilo do tých istých škôl ako české deti, žilo veľmi podobný život ako české deti a rodičia mu veľmi pravdepodobne nebránili v prijímaní českej kultúry. Takže to dievča je nositeľom tých istých kultúrnych hodnôt, ako bežní Česi. Takže áno, multikulturalizmus nie je ani nič také, akože napríklad sexi černoch z videoklipov brázdi naše ulice. Je to nositeľ tej istej kultúry, len má inú farbu pleti.

Tiež som si kedysi dávno kúpil nejaký iránsky fast food od Iránca kdesi v Bratislave. Veľmi príjemný pán, zdvorilý a budem len hádať - vzhľadom k tomu, že bol šťastný, že žije v krajine, kde sa cítil bezpečne (povedal to), sa choval ako každý iný Bratislavčan - ráno šiel do práce, večer z práce, ľuďom nekomplikoval život, nevyvádzal v noci, nerobil žiadne excesy. Fungoval teda v rámci NAŠEJ KULTÚRY. Takže ak zástancovia multikulti hovoria, že iné kultúry sú obohatením tej našej, majú pravdu len v tom, že NIEKTORÉ PRVKY iných kultúr sú pre tú našu obohatením. V tomto prípade napríklad to iránske jedlo. Existuje však veľké množstvo iných prvkov kultúr, ktoré sú v PRIAMOM ROZPORE s tou našou. Absolvoval som napríklad obed v mníchovskej reštaurácii vedľa stola so šiestimi čínskymi študentmi. Vrieskanie, hurhaj, mľaskanie, grganie... Čo myslíte, bolo to príjemné? Považoval by to snáď niektorý multikulti zástanca za obohatenie našej kultúry? Pochybujem.

Čo napríklad situácia, kedy bude v paneláku žiť 10 muslimských rodín a presadia si, že si neželajú, aby ktokoľvek v paneláku choval psa a vodil ho schodiskom, pretože psa považujú za nečisté zviera. Pripadá snáď slniečkárom takéto obohatenie našej kultúry v poriadku? A stavil by som sa, že by to boli presne títo slniečkári, ktorí by sa potom zasadili o to, aby tam ľudia skutočne psov nemali, pretože musíme byť tolerantní a muslimovia sú ľudia a sú viac ako zvieratá.. (Len by ma skutočne zaujímalo, ako by sa k tomu postavil slniečkár, ktorý by v tom paneláku žil a zrovna on by musel svojho psa utratiť. Myslím, že by zľahka svoje postoje prehodnotil.)

Pre prípady multikulti však nemusíme chodiť ďaleko. Družstevná ulica v Malackách a Oskar Dobrovodský. Ten problém tam absolútne nie je o rasizme. Ten problém je tam multikultúrny. Kým jedna rodina považuje za normálne chodiť na potrebu na toaletu, druhá robí potrebu na dvor. To nie je o rase. To je o iných hodnotách a inej kultúre. Myslíte, milí multikulti zástancovia, že je toto v poriadku? Vy by ste to považovali za obohatenie svojej kultúry, keby ste tam bývali? A čo napríklad nejaká iná tzv. neprispôsobivá rodina žijúca nad niekým, kto každé ráno vstáva do práce? Ktorá robí hurhaj a nedovolí tej druhej oddýchnuť si. To je presne ten istý prípad. Iná kultúra. Niekto chodí do práce, stará sa o rodinu a niekto nerobí nič, oslavuje život a čaká na dávky. To nie je o rase. Konieckoncov, prečo sa asi takéto rodiny volajú "neprispôsobivé"? Čomu by sa mali prispôsobovať? Áno, uhádli ste.. Našej kultúre.

Toto sú všetko príklady multikultúry fungujúcej v jednom priestore. Sú kultúry, ktoré sú si navzájom blízke a je možné, aby spolu ľudia týchto kultúr dokázali navzájom bezkonfliktne žiť (v tom prípade je ich však možné v oblasti spolužitia označiť za totožné), ale rozhodne treba rozlišovať kultúry, ktorých hodnoty sú navzájom v priamom rozpore a bezkonfliktné súžitie v jednom priestore proste nie je možné. Každá kultúra jednoducho potrebuje svoj vlastný priestor. Len tak dokážu ľudia tejto kultúry zo spoločne zdielaných hodnôt profitovať a budovať svoju spoločnosť. No a ak by si niekto predsalen nedal povedať a snažil by sa multikulti spoločnosť vybudovať stoj čo stoj, neurobí nič iné, iba spôsobí socálne nepokoje, ktoré nakoniec prerastú v extrémizmus a násilie. Takže multikulti - NIE!

xblog©xblog.sk