Nedeľa, 2. Oktobra 2022

Čo sa to preboha v tejto krajine deje?!
11.02.2014
4797x
Nepochybujem, že každý čitateľ tohoto článku už počul alebo čítal o násilnostiach v Nitre, kedy neonacisti zaútočili na bar a dobili tam niekoľko ľudí. Ono, ako sa hovorí, pravda bude niekde uprostred, pretože na začiatku inkriminovaného videa, ktoré Slovensko pobúrilo, ide jeden z holohlavých smerom od baru a drží sa za hlavu. Útok bol teda možno len odvetou. Nechcem sa ho zastávať, pretože akékoľvek násilie má byť potrestané. Čo mi však zásadne prekáža je, ako sa tejto témy okamžite chytila skoro celá politická elita a z jednej bitky, hoci agresívnej, sa robí exemplárny príklad, ale keď sa dejú podobné násilnosti zo strany Rómov, nikto sa už nad tým ani nepohoršuje. Nie je to choré??

K písaniu tohoto článku ma inšpiroval ďalší z bezpočtu prípadov napadnutia človeka skupinou Rómov (Článok TU).

Všetci vieme, že prípad v Nitre sa ťahá médiami už dlho a je aj adekvátne rozfláknutý. Nie je asi veľa ľudí, ktorí by inkriminovaný videozáznam nevideli. O bitke písali všetky médiá, denník SME si samozrejme neodpustil kopnúť do netolerantných neonacistov, Štefan Hríb téme neonacizmu, neznášanlivosti a prípadu v Nitre venoval jeden Večer pod lampou, generálna prokuratúra vidí veľké pochybenia vo vyšetrovaní, slovom, všetci sa z toho idú pos..., čo za strašnú vec to bolo, aké nebezpečenstvo pre spoločnosť predstavujú neonacisti a čo by sa s tým malo robiť. Ale pýtam sa. Prečo sa nevenuje rovnaká pozornosť rómskej kriminalite? Aha, vlastne pardón, ja budem pravdepodobne rasista, pretože to predsa nemôžem takto zovšeobecňovať... Nie všetci Rómovia sú predsa zločinci, však? Tak áno, to je nespochybniteľný fakt. Potom sa ale pýtam, prečo chce niekto zovšeobecňovať násilie neonacistov. Nie každý neonacista je predsa násilník! Či na to má niekto nejaké dôkazy? Štatistiky? Prečo sa vedú veľké debaty o tom, aká je ultrapravica zlá, nebezpečná, ale rómska kriminalita sa stala už tak bežnou, že všetkých zodpovedných ponecháva podobné vyčíňanie chladnými? Je to choré, tendenčné a spoločensky nebezpečné a neprijateľné.

Viete inak, v čom sú tieto prípady neporovnateľné? Neonacisti v Nitre šli, pobili sa a odišli. Pán v článku bol Rómami poškodzovaný 2 dni. 2 dni! Veď toto nerobí ani zviera. Spomeňme si prípad zpred pár dní, kedy skupina 3 Rómov bez akéhokoľvek dôvodu napadla dvoch mladíkov vracajúcich sa domov a údajne použili pri bitke aj laty s klincami. Dôvod? Len tak... Čo bitka v Tisovci, kedy Rómovia napadli človeka na ulici len tak??? Veď toto ani nie je zločin, toto je prachsprosté terorizovanie majority Rómami a ako dôvod nemôžem vidieť nič iné, iba rasovú nenávisť. Si gádžo? Poď dáme ti do držky! A toto sa prosím pekne evidentne na Slovensku deje každú chvíľu. A kde sú teraz všetky ľudskoprávne organizácie zastávajúce sa za iných okolností Rómov?? Ich predstaviteľom sú podobné prípady ukradnuté, pretože z podpory bielych im z EU nekápne ani euro. Predpokladám. Za Rómov sa však treba biť, tam sú projekty, tam sú prachy... Či sa mýlim??

Raz som to už napísal a zas to zopakujem: Slováci nie sú rasisti, pretože rasista je človek, ktorý nenávidí ľudí pre ich farbu pleti. Slováci však, ako každý normálny človek, nenávidí násilné a asociálne správanie. A v žiadnom prípade sa im nemôže dávať za vinu, že je korelačný koeficient medzi Rómami a ich kriminalitou tak vysoký. Takže by som rád vyzval každého, kto označí Slovákov za netolerantných, pretože nemajú radi Rómov, aby najprv vedľa nich prežil aspoň mesiac (vyhlásená nehnuteľnosť pre tréning znášanlivosti je dom Oskara Dobrovodského) a potom bude mať aspoň aké také morálne právo niečo podobné napísať.

Záverom: nechápte ma zle. Aj násilie neonacistov má byť adekvátne potrestané. Žiadne podobné akcie nemôžu byť v demokratickej spoločnosti tolerované. To však platí aj pre opačnú stranu a jednoznačne by malo byť povedané, že rómska kriminalita je skutočný spoločenský problém, pretože to tak je a mal by jej byť venovaný minimálne rovnaký priestor a dôraznosť, aká sa venuje Nitre. A ak sa to stane, možno prestanú byť do politiky volení ľudia, ako je Kotleba...

xblog©xblog.sk