Nedeľa, 2. Oktobra 2022

Pasca jednej meny (alebo komu pomáha Euro)
01.02.2014
7065x
Prečo sa EÚ tak silno zasadzuje o jedinú spoločnú menu? EÚ pritom myslím pár individuí, ktoré sú pri kormidle (a nepochybne hája záujmy niekoho..). Nie všetci sa totiž domievajú, že spoločná mena zvýši stabilitu a ekonomickú aktivitu naprieč štátmi EÚ. Ekonomická spolupráca totiž fungovala aj pri rôznych národných menách a nevznikal tam nejaký zásadný problém. Naopak, ako sme v súčasnosti svedkami, spoločná mena spôsobuje veľké množstvo problémov ekonomicky slabším štátom eurozóny a veľmi pomáha tým vyspelým. Prečo teda také silné lobby za EURO?

Ja tomu hovorím ekonomické otrokárstvo. Ako to totiž funguje so štátnym dlhom? Keď si chce štát požičať peniaze, vydá dlhopisy. Je ale veľký rozdiel, či vydá dlhopisy v mene euro, alebo vydá dlhopisy v národnej mene (pre slovenský príklad koruny). Keď štát totiž vydá dlhopisy v spoločnej mene, zadĺži sa v mene, z ktorej úrok može potom veriteľ kľudne použiť na nákup statkov a služieb aj v inej krajine, než ktorá tieto dlhopisy vydala. Veriteľom ekonomicky slabších krajín eurozóny bude predovšetkým Nemecko. Takže keď Nemecko požičia Slovákom, oni si to odpracujú, vrátia aj s úrokom a Nemci môžu potom smelo nakupovať v eure napríklad v Rakúsku. (Čo ale neurobia, kým skutočne nebudú musieť! Samozrejme, že najprv podporia svojich domácich.. Či už nákupom, alebo subvenciami.. a pretože sa u nich platí tiež touto menou, dá sa to). Takže úrok z požičky Slováci Nemcom proste dali. Úrok = peniaze = práca. Slováci by v tomto prípade teda doslova robili na Nemcov.

Iná situácia by bola, keby mali Slováci korunu a potrebujú si požičať. Požičať na výplaty zamestnancov (ktoré sú už potom v korunách), alebo na na štátne zákazky, ktoré sú tiež v korunách. Takže dlhopisy budú vydané v národnej mene. Nemci, ako najsilnejšia ekonomika eurozóny budú chcieť samozrejme investovať a zarobiť. Lenže, je tu malý problém. Keď totiž Nemci nakúpia slovenské dlhopisy v korunách, Slovensko im úrok vyplatí tiež v korunách. A čo s tým úrokom môžu oni potom urobiť? Nič iné, len nakúpiť opäť niečo na Slovensku! Takže úrok, slovenská práca, sa zas vráti na Slovensko! A tak stále dokola.. Národná mena teda brání tomu, aby bola národná práca "odobratá" preč. Čo si kto zo štátu vezme, musí doňho opäť vrátiť. Je to akási ochrana práce a produkcie tej ktorej krajiny. Ak to veriteľ neurobí a len si vezme úrok, zostane mu na účtoch nevyužitá rezerva v korunách.

Pre úplnosť - samozrejme, Nemci môžu potom koruny zameniť za jeny a kúpiť si v Japonsku televízory, ale to je zo slovenského pohľadu irelevantné, pretože tie naše koruny stále niekde sú a niekto ich proste na to Slovensko vrátiť bude musieť. V tomto prípade Japonci. Inak im budú tiež strácať na štátnom devizovom účte hodnotu. Takže koruna je prínos pre Slovensko, strata pre investorov (Nemcov).

Toto je však ekonomický fakt, o ktorom ste asi v médiách, alebo kdekľvek inde, počuli len pramálo. Samozrejme. Kto z vedenia EÚ, ktoré háji záujmy predovšetkým investorov (Nemcov, Francúzov), by s týmto šiel na verejnosť a otvoril ľuďom oči, aby jasne videli, kto a ako z toho reálne profituje?

Nanešťastie, ekonomická sila týchto štátov je obrovská a razí si cestu sama. Kto nepristane na našu hru (euro), nebude mať od nás zákazky... Toto je to, čo neustále počujeme v TV, ako nám euro pomohlo... Euro nám totiž nepomohlo v ničom inom, iba v "protekcii" získať investície. Bohužiaľ. Ešte som počúval argumenty, ako je to teraz úžasné, že nemusíme mať v peňaženke toľko mien, keď cestujeme Európou. Tento argument mi však pripadá trochu ironický a asi nepotrebuje komentár... No a žiadne iné výhody spoločnej meny nevidím. Štáty eurozóny majú vysokú nezamestnanosť (napríklad Česko má len niečo málo cez 7%), konkurencieschopnosť sa výrazne nezvýšila, skôr naopak atd. Takže sa nedostavilo nič z toho, čo nám Van Rompuy a Barroso sľubovali. Dostavil sa presný opak. Uvedené veci však asi neboli cieľom eura. To by ho už dávno potom zrušili. Cieľ je evidentne iný. Čo to teda asi bude?

xblog©xblog.sk