Nedeľa, 2. Oktobra 2022

Ako ma Kiska pripravil o majetok
30.01.2014
18876x
Úžerník! Zloduch! Ľudí pripravil o strechu nad hlavou! Nabalil sa na ľudskom nešťastí a teraz chce byť prezidentom?! Že mu nie je hanba! Toto je možné s blížiacimi sa prezidentskými voľbami vidieť čoraz častejšie na rôznych diskusných fórach. Je to ale pravda? Je Kiska skutočne ten zloduch, ktorý môže za nešťastie mnohých ľudí, ktorí doplatili na nebankovú pôžičku? Mali by sa nebankové pôžičky zakázať?

Je oveľa jednoduchšie vziať veci len z jednej strany mince, z tej, ktorú potrebujeme a ktorá sa nám práve hodí, faktom ale je, že v reále má všetko aj druhú stranu, či si to pripustíme, či nie a tú tu chcem objasniť, lebo mnohým uniká.

1. Predovšetkým je potrebné povedať, že spoločnosti A. Kisku mali obrovský komerčný úspech a pomohli obrovskému množstvu ľudí vybaviť domácnosť bez toho, aby mali peniaze za na tieto tovary hneď. Existuje obrovské množstvo ľudí, ktoré by povedali, áno, sme spokojní a využili by sme tieto služby znovu. Stavil by som sa, že aj Vy, a keď nie priamo, tak minimálne niekto z Vašej rodiny služby Quatra alebo Trianglu využil. Dovolili by ste si obviniť majiteľa, že Vás okradol?

2. Mnohí mu vyčítajú úroky.. Dôležité je podotknúť, že zrovna spoločnosti A. Kisku sa držali na veľmi prijateľných hodnotách. Pokiaľ sa to niekomu nezdalo, mohol si ísť kľudne požičať do banky.. Ale to nikto nešiel, pretože so službami jeho firiem to bolo výhodnejšie. A teraz malý úvod do ekonómie: Prečo je úrok fér? Pretože úrok je cena, ktorú platíte za to, že si spotrebič alebo peniaze môžete užívať hneď. Z úroku platia jeho firmy reklamné agentúry na propagáciu, z úroku platia jeho firmy zamestnancov, ktorým dávajú prácu a ostatné veci. Keď chodíte nakupovať do Tesca, vyčítate im rabat, ktorý si pridali na chleba, mlieko a vajcia? Pochybujem. Na tomto je podnikanie postavené. Nikto nerobí veci len tak. Každý očakáva zisk. Ak sa Vám to nepozdáva, nemusíte si daný tovar kúpiť, tak to proste je.

3. Nie každú nebankovku vlastní alebo vlastnil Kiska. Je to neuveriteľné, ale skutočne to tak môže byť. Nie každý, kto je obeťou úžerníkov, bol obratý o majetok Kiskom. A priznám sa, že mi veľmi vadí toto generalizovanie. Ak sa niečo také stane, je to to najjednoduchšie siahnuť po prvom mene a začať ho s niečím takým spájať. Zvlášť pred prezidentskými voľbami, v ktorých je Kiska kandidátom. Navyše, každý, kto niečo takéto rozširuje, rozširuje to na základe osobného pocitu, prípadne závisti. Má niekto z tých, ktorí takto hrajú na city čitateľov skutočne reálne čísla, koľko ľudí bolo pripravených o majetok spoločnosťami A. Kisku? Ešte nikto nič také nepredložil.

A teraz k samotným poškodeným...

1. Je fakt, že mnoho ľudí nemá pomaly čo do úst, ale plochú 40ku LCD si kúpia.. A potom lamentujú.. Nuže priatelia, treba rozmýšľať a učiť sa zodpovednosti. Toto Slovákom chýba. Ak sa nechováme racionálne, prídu konsekvencie a treba s nimi počítať.

2. Nepochybne existujú ľudia, ktorí boli skutočne v núdzi a nemali si od koho iného požičať, tak museli ísť do nebankovky. Ale:
A, Keby nebankovky neexistovali, ako sa dnes mnohí dožadujú, kam by títo ľudia išli? Od koho by si šli požičať?? Buď by šli za miestnym úžerníkom, ktorý by ich v ničom nješetril, navyše mimo zákon, alebo by spáchali samovraždu. Čo iné by im zostávalo?? Takže či chcete, či nie, musíte uznať, že táto služba je serióznou službou prínosnou pre ľudí a jej neexistencia by naopak ľuďom priťažila, nie im pomohla
B, Dnes su nebankoviek mraky. Ak už niekto zúfalo potrebuje peniaze, môže si vybrať tie najprijateľenjšie podmienky.
C, Ak sa niekto aj dostal do úrokovej pasce, stále tu máme súdy, ktoré môžu úroky rozhodnutím znížiť pre jednostranne nevýhodnú zmluvu.

Ja viem, ja viem, stále tu budú hlasy, že ľudia sú ale chudobní a nemôžu inak a štát má toto a štát má tamto.. Nie priatelia. Sme dospelí a máme sa chovať zodpovedne. Je ľahké podľahnúť ilúzii, čo by mal štát, ale štát má inú funkciu, než hodnotiť, čo je pre nás dobré a čo nie. To musíme vedieť my sami. Pripustime napríklad, že budú hlasy nenávistníkov vypočuté a všetky nebankovky a splátkové predaje budú zakázané. Ako budete nakupovať spotrebiče? Pôjdete do banky? A keď nebudete mať na splátky tam, myslíte si, že vám to banky odpustia? Že veď oni ten zisk v podstate oželejú? A keby k tomu zákazu došlo, čo by povedali všetci tí spokojní zákazníci, ktorí by chceli na splátky kupovať niečo znovu? Neboli by tým nadšení. Hovorili by, kvôli pár nezodpovedným jedincom, ktorí by boli v kaši tak ako tak, teraz nemôžem ja nakupovať a využiť moju obľúbenú službu. Músim odkladať, šetriť a až potom si doprajem. Je toto to, čo chceme? Bolo by teda skutočne Slovensko bez Kisku lepšie? Mali by sa ľudia lepšie?? Odpovedzte si sami...

P.S. Andrej Kiska, narozdiel od mnohých, ktorým dnes svoj hlas dávate, svoje peniaze zarobil na poskytovaní služby a zlepšovaní kvality života ľudí. To sa o mnohých pri korytách povedať nedá a nepýtate sa, odkiaľ majú peniaze oni. A pritom je fakt, že oni vás doslova okradli. Nie vás, nás všetkých... Stojí to za zamyslenie.

xblog©xblog.sk