Nedeľa, 2. Oktobra 2022

Trest by mal byť trestom...
28.01.2014
4713x
Mám pocit, že v dnešnej dobe, kedy je biely, pracujúci a dane odvádzajúci Európan, heterosexuál, v celom rade úplne tým posledným, o koho sa štát stará a na koho berie Brusel ohľad, nastáva mnoho situácií, v ktorých napriek tomu, že sú páchatelia rôznych trestných činov odsúdení podľa zákona, nie je skutočnej spravodlivosti učinené za dosť. Prečo si to myslím? Pretože ísť do väzenia pre Róma nie je zďaleka to isté, ako ísť tam pre bieleho, ktorý napríklad niekoho zabil nechtiac pri autonehode. Rovnaké to nie je ani pre teroristu, napríklad islamisistického radikála, ktorý je každy deň za svoj skutok "doma" velebený a užíva si túto slávu, pričom ho doslova kŕmia daňoví poplatníci väzniaceho štátu. Myslím, že ho ani náhodou nenapadne spytovať si svedomie za to, čo urobil. Pripadá Vám to fér? Mne ani náhodou.

Problém je v tom, že zákony európskych štátov boli pripravené pre spoločnosť, ktorá pozostáva z pracovitých ľudí určitého morálneho profilu, pre ktorých je výkon trestu z drvivej väčšiny hanbou  a pre ktorých je každý deň pobytu v tomto prostredí prekliatím. To sa však nedá povedať napríklad o výraznom množstve asociálov, z ktorých je, myslím si, väčšina Rómov. Títo ľudia idú zväčša len z otrasného prostredia domova do pre nich relatívne príjemného prostredia väzenia, kde majú navyše veľkú pravdepodobnosť, že stretnú príbuzných zo svojej košatej rodiny. Majú to teda v podstate za svoj druhý domov. A to podľa mňa pre nich nie je trest. Rozhodne to však nie je niečo, kvôli čomu sa báli konať trestnú činnosť, pri ktorej ohrozujú práve tú skupinu ľudí, na ktorá boli zákony šité.

Ďaľším elementom, ktorý začína byť čím ďalej, tým viac prítomný v európskych štátoch, sú prisťahovalci. Vo veľkomestách západných štátov spôsobuje drvivé percento kriminality prisťahovalecká komunita. Ľudia, ktorí toho majú málo, resp., skoro nič a nemajú teda skoro čo stratiť. Môže sa jednať o rôzne skupiny, mne aktuálne napadajú napr. mladí islamisti v Nemecku. Je však otázkou času, kedy sa prisťahovalecké skupiny začnú prejavovať vo výraznejšej miere aj na Slovensku. Ani pre nich nie je pobyt v európskom väzení niečím, čo by im naháňalo smrteľný strach a mali by sa preto vyhýbať trestnej činnosti. Čo teda s tým?

Je to celé o hodnotách. Ak vegetariánovi na mesiac odopriete mäso, nie je to preňho trest. Rovnako, ako nie je výkon trestu trestom pre Róma, ktorý nastupuje do väzenia k druhej polovici svojej rodiny. Bude možno ešte rád, že ich konečne uvidí a že dostane každý deň teplú stravu, ktorú doma nemal. A to isté platí napríklad pre islamistu, ktorý spáchal teroristický útok. Len väzenie preňho proste nie je trest. Práve naopak, bude na seba hrdý a bude to brať ako mučeníctvo. A čerešničkou na torte je, že to všetko zacvakáme my, občania, ktorých ako jediných náš vlastný zákon reálne postihuje a voči ktorým bolo páchateľom konané, pretože dotyčný žije povedzme len z dávok, ktoré mu podľa zákona nemôžeme vziať... Je to absurdné. Takto sa však zločinu ani nevyhneme (aby sme páchateľov od ich konania odradili) a ani páchateľov reálne nepotrestáme. Čo teda s tým?

Trest musí byť pre páchateľa trestom. Väzni (všetci, až na zdravotné výnimky), by mali byť podrobení prácam. Ideálne stredne ťažkým až ťažkým a úplne ideálne, spoločensky prospešným. Dnes totiž máme aj problém, že nie je robiť na čom. V tom prípade by som bez zaváhania nechal väzňov prenášať kopu balvanov z kopy A na kopu B a keď to bude hotové, naopak. Potom by sa aj Rómom zmenil ich napríklad 3 ročný hotelový pobyt vo väzení na niečo, čo by už asi nechceli absolvovať. A čo napríklad s islamistickými väzňami? Pre nich by bolo vcelku solídnym trestom naordinovať im po týchto prácach chutnú večeru s dobrým šťavnatým bravčovým steakom. A nie len v jeden deň, ale stále. Myslíte, že by bol dotyčný stále taký islamistický hrdina? To by si veru slávu až tak nevychutnával... A každý deň by bol preňho utrpením a teda skutočným trestom.

Samozrejme, teraz by sa opäť ozvali všetci pseudohumanisti, že to sa predsa nesmie, to mu predsa nemôžeme urobiť (hoci sa nikdy neopýtaju rodín obetí, čo si o tom myslia), existuje Listina základných práv a slobôd a nikoho by sme nemali nútiť k prácam (aj keď Listina to povoľuje) a hlavne by sme mali podľa nej brať ohľad na slobodu náboženstva a umožniť mu vykonávať jeho náboženské zvyklosti! Áno, to by mali skoro pravdu. Ale nehovorí sa predsa v rozsudkoch: "Odsudzuje sa k odňatiu slobody..."? Prečo si všetci myslíme, že je to len sloboda pohybu? Sloboda nie je len sloboda pohybu. Sloboda je mať právo na náboženstvo, sloboda je mať právo brať dávky a vyvaľovať sa doma na gauči pred telkou a sloboda je právo byť so svojou rodinou a vychovávať svoje deti. Ak ti je sloboda odňatá, nazdar bazar, si v tom kámo.. A nabudúce nerob hlúposti, lebo v tom budeš zas...

Ako som písal, naše zákony boli písané pre spoločnosť ľudí s určitým morálnym profilom. A hoci sa globalizovaný svet mení neuveriteľným tempom aj v oblasti spoločenských hodnôt, tieto zákony sa za desaťročia skoro nezmenili. Ale meniť by sa mali začať. Ak sa to nestane, dopadne to s nami tak, ako to dopadne s určitým biotopom, do ktorého bude vysadený organizmus, ktorý tam nemá prirodzeného nepriateľa. Všetko zničí. A tým všetkým sme, bohužiaľ, v tomto prípade my...

xblog©xblog.sk